Peake má upřesnit Nečasovi, kolik poslanců podpoří vládu
První místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake včera oznámila, že vystupuje ze strany i z poslaneckého klubu a zakládá novou politickou platformu. Dnes bude jasnější, kolik poslanců se k ní přidalo. Premiér Nečas chce jednat s Peake o jasné vládní většině ve Sněmovně.
Pokud chce Karolína Peake zůstat ve vládě, potřebuje ještě nejméně sedm dalších poslanců. Už včera deklarovali odchod z Věcí veřejných také ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský nebo poslanci Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio a Lenka Andrýsová. Premiér však upozornil, že většina pouhých 101 hlasů je příliš těsná.
Důležitější než odchod Peake z Věcí veřejných je pro něho stabilita vlády. „Nemyslím si, že její odchod ze strany znamená automaticky odchod z vlády. Není k tomu žádný důvod, v tuto chvíli máme příliš málo informací na nějaké dalekosáhlé závěry. Samozřejmě budu jednat se všemi relevantními aktéry,“ prohlásil.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík řekl, že odvahu Karolíny Peake oceňuje. Je ale otázkou, jak tato situace rozdělí síly v Poslanecké sněmovně.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu
„Mně je velmi sympatické, že se tím distancovala od praktik Víta Bárty a posledních týdnů a praktik uvnitř strany Věci veřejné. Ta strana je silně rozštěpená, a protože Karolína Peake vyzvala své kolegy, aby se přidali, nám nezbývá, než počkat a zjistit, zda má vládní koalice stále ve Sněmovně většinu nebo budou předčasné volby,“ sdělil Radiožurnálu.
Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) je ale předčasné uvažovat o tom, jestli by ve změněných poměrech měla vláda znovu žádat o důvěru.
„Otázkou je, kolik je kterých. Od toho se odvíjí odpověď na otázku, zda může vláda přežít, jakou oporu může mít ve sněmovně a zda požádat o důvěru. Ve chvíli, kdy budeme znát tyhle počty, tak bude možno odpovědět na tuto otázku,“ uvedla Němcová.
Také šéf komunistů Vojtěch Filip říká, že bude záležet na tom, jestli platforma podpoří Nečasovu vládu:
„Pokud by ta platforma byla silnější, než je 11 poslanců, případně až 15 poslanců, vláda by ztratila většinu a opírala by se o před soudem stojícího Víta Bártu či další. Myslím si, že by to znamenalo krach demokratické politiky v České republice.“
Odchod způsobila poslední vládní krize
Karolíně Peake vadily kroky, které strana dělala i styl, kterým se prezentovala. K odchodu ze strany ji nakonec přimělo nedávné rozhodnutí grémia strany o demisích jejích ministrů.
„Zlomem bylo rozhodnutí před více než týdnem vyvolat vládní krizi z celkem podle mého názoru nepochopitelných důvodů jak pro koaliční partnery, tak pro veřejnost i pro mě samotnou. Sama uvádím, že jsem na grémiu strany Věci veřejné nesouhlasila s tímto postupem a přiznávám, že se mi můj přístup ve straně nepodařilo prosadit. To považuji za svoji osobní odpovědnost a vyvozuji ji tímto způsobem,“ uvedla.
Odchod Peake zasáhl Klasnovou lidsky, John ho nazval Sarajevem 2
Číst článek
Ministr Kamil Jankovský přiznal, že po odchodu Karolíny Peake postrádal poslední důvod pro své setrvání ve Věcech veřejných:
„Ten řekněme konfrontační styl, který byl nastolen, mému naturelu příliš nevyhovuje. I ty poslední události, které se týkaly demisí, nebyly úplně v pořádku. Pro mě Karolína Peake představovala jedinou možnou potenciální předsedkyni strany, která by byla schopná preference, které v posledních měsících VV měly, nějakým způsobem pozvednout.“
Odchod Karolíny Peake ostře odsoudili na internetových stránkách Věcí veřejných jak předseda strany Radek John, tak místopředsedkyně Kateřina Klasnová.