Peake má upřesnit Nečasovi, kolik poslanců podpoří vládu

První místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake včera oznámila, že vystupuje ze strany i z poslaneckého klubu a zakládá novou politickou platformu. Dnes bude jasnější, kolik poslanců se k ní přidalo. Premiér Nečas chce jednat s Peake o jasné vládní většině ve Sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake | Zdroj: ČTK

Pokud chce Karolína Peake zůstat ve vládě, potřebuje ještě nejméně sedm dalších poslanců. Už včera deklarovali odchod z Věcí veřejných také ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský nebo poslanci Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio a Lenka Andrýsová. Premiér však upozornil, že většina pouhých 101 hlasů je příliš těsná.

Důležitější než odchod Peake z Věcí veřejných je pro něho stabilita vlády. „Nemyslím si, že její odchod ze strany znamená automaticky odchod z vlády. Není k tomu žádný důvod, v tuto chvíli máme příliš málo informací na nějaké dalekosáhlé závěry. Samozřejmě budu jednat se všemi relevantními aktéry,“ prohlásil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík řekl, že odvahu Karolíny Peake oceňuje. Je ale otázkou, jak tato situace rozdělí síly v Poslanecké sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu

„Mně je velmi sympatické, že se tím distancovala od praktik Víta Bárty a posledních týdnů a praktik uvnitř strany Věci veřejné. Ta strana je silně rozštěpená, a protože Karolína Peake vyzvala své kolegy, aby se přidali, nám nezbývá, než počkat a zjistit, zda má vládní koalice stále ve Sněmovně většinu nebo budou předčasné volby,“ sdělil Radiožurnálu.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) je ale předčasné uvažovat o tom, jestli by ve změněných poměrech měla vláda znovu žádat o důvěru.

„Otázkou je, kolik je kterých. Od toho se odvíjí odpověď na otázku, zda může vláda přežít, jakou oporu může mít ve sněmovně a zda požádat o důvěru. Ve chvíli, kdy budeme znát tyhle počty, tak bude možno odpovědět na tuto otázku,“ uvedla Němcová.

Také šéf komunistů Vojtěch Filip říká, že bude záležet na tom, jestli platforma podpoří Nečasovu vládu:

„Pokud by ta platforma byla silnější, než je 11 poslanců, případně až 15 poslanců, vláda by ztratila většinu a opírala by se o před soudem stojícího Víta Bártu či další. Myslím si, že by to znamenalo krach demokratické politiky v České republice.“

Odchod způsobila poslední vládní krize

Karolíně Peake vadily kroky, které strana dělala i styl, kterým se prezentovala. K odchodu ze strany ji nakonec přimělo nedávné rozhodnutí grémia strany o demisích jejích ministrů.

„Zlomem bylo rozhodnutí před více než týdnem vyvolat vládní krizi z celkem podle mého názoru nepochopitelných důvodů jak pro koaliční partnery, tak pro veřejnost i pro mě samotnou. Sama uvádím, že jsem na grémiu strany Věci veřejné nesouhlasila s tímto postupem a přiznávám, že se mi můj přístup ve straně nepodařilo prosadit. To považuji za svoji osobní odpovědnost a vyvozuji ji tímto způsobem,“ uvedla.

Odchod Peake zasáhl Klasnovou lidsky, John ho nazval Sarajevem 2

Číst článek

Ministr Kamil Jankovský přiznal, že po odchodu Karolíny Peake postrádal poslední důvod pro své setrvání ve Věcech veřejných:

„Ten řekněme konfrontační styl, který byl nastolen, mému naturelu příliš nevyhovuje. I ty poslední události, které se týkaly demisí, nebyly úplně v pořádku. Pro mě Karolína Peake představovala jedinou možnou potenciální předsedkyni strany, která by byla schopná preference, které v posledních měsících VV měly, nějakým způsobem pozvednout.“

Odchod Karolíny Peake ostře odsoudili na internetových stránkách Věcí veřejných jak předseda strany Radek John, tak místopředsedkyně Kateřina Klasnová.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme