Peake: Některé úřady nový protikorupční tým bojkotují

Financováním politických stran, národní evidencí účtů i znovuzavedením institutu účinné lítosti se bude zabývat protikorupční tým vicepremiérky Karolíny Peake, který se dnes poprvé sešel. Sbor má zatím deset členů a další ještě přibudou, zdaleka ne všude se ale Peake při hledání členů setkala s ochotou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Byla jsem překvapená, že některé úřady se zachovaly poměrně rezervovaně. Někomu dokonce byla účast ve sboru zatrhnuta z vyšších míst,“ tvrdí Peake. Konkrétní jména však uvést odmítla, pokusí se prý i s méně vstřícnými úřady ještě dohodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé úřady se k protikorupčnímu týmu staví rezervovaně, přiznala v Ozvěnách dne Karolína Peake

Výbor má nyní asi deset členů, jejich počet však není konečný. Jména zatím zveřejněna nebyla, odtajnění se očekává během dne. „Chtěla bych zvát jednotlivé experty i podle toho, jaké téma budeme zrovna řešit,“ vysvětluje vicepremiérka. Všichni členové ze státní správy i neziskových organizací budou v protikorupčním sboru pracovat zdarma.

„Doufám, že mě tento sbor pomůže argumenty pro zasedání samotného vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí, kde sedí ministři, kteří mají za úkol naplňovat konkrétní body vládní strategie,“ očekává.

S prvním návrhem na evidenci účtů už však Peake narazila na odmítavé reakce. „Považovala jsem to za schválené už v rámci protikorupční strategie, proti se ale postavila ODS a překvapivě i ministerstvo vnitra, ačkoli zavedení této evidence požadovala právě policie,“ stěžuje si Peake.

Policie chce institut účinné lítosti

„Policie by uvítala zavedení institutu účinné lítosti, jde podle ní o důležitý nástroj boje proti úplatkům,“ uvedla po zasedaní svého poradního týmu pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake.

Ministerstvo vnitra přitom navrhuje účinnou lítost z protikorupční strategie vypustit. Zůstat má pouze u zpracování analýzy případného zavedení. Vláda vypuštění tohoto opatření zdůvodňuje tím, že pokud by policie pracovala, jak má, nebyla by účinná lítost potřeba.

Přesto zůstává vicepremiérka optimistická. Korupce podle ní už přestává být široce přijatelným fenoménem a na její škodlivost upozorňují nejen nevládní organizace, ale i širší občanská společnost a někteří podnikatelé.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme