Peake: Parlamentní komise pro boj s korupcí je zbytečná
Odbory žádají vytvoření speciální parlamentní komise, která by ve spolupráci se zástupci protikorupčních organizací dohlížela na vyšetřování korupčních kauz. Výzvu s tímto požadavkem předali odpoledne do Poslanecké sněmovny. Místopředsedkyní vlády, která má na starosti koordinaci boje s korupcí, místopředsedkyní Věcí veřejných Karolína Peake si ale nemyslí, že by taková komise měla smysl.
„Úkolem této vlády je, aby fungovaly standartní mechanismy, standartní vyšetřování policií a státními zastupitelstvími. Vytváření nějakých paralelních orgánů se neosvědčilo. Nevidím žádný smysl v tom, aby politické strany prostřednictvím nějaké parlamentní komise kontrolovaly vyšetřování konkrétních kauz,“ řekla Peake.
O boji s korupcí mluvili ve večerních Ozvěnách dne místopředsedkyně vlády Karolína Peake a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček
Vláda podle ní dělá v boji proti korupci co může. Dnes se například rozhodlo o svolání další schůzky ke kauze Mostecké uhelné.
„Chtěli bychom se na ní zajímat také o stav vyšetřování prodeje OKD, případně o privatizaci Škodovky. Jde hlavně o to, aby orgány činné v trestním řízení měly veškeré zázemí pro svou práci a aby nebyly promarněny některé procesní lhůty, jako se to stalo například u Mostecké uhelné,“ uvedla Peake.
Právě kauzy OKD nebo Škody jsou z let 2001 a 2002 a při desetileté promlčecí lhůtě by se podle ní snadno mohlo něco takového stát.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři v Praze demonstrovali proti korupci. Bylo jich pár set
Podle předáka železničních odborů Jaroslava Pejši by komise neměla vyšetřovat, ale konala by dohled nad činností policie, státních zastupitelství a soudů.
„Chceme, aby v komisi kromě poslanců či politiků byli i lidé, kteří nejsou členy politických stran. Necháme na rozhodnutí poslanců, které osobnosti zvolí. Komise by nevedla vyšetřování, ale zjišťovala, zda dochází včas k úkonům, které mají konat orgány činné v trestním řízení,“ vysvětlil Pejša.
Proti vzniku parlamentní komise, která by dohlížela na vyšetřování korupčních kauz a v níž by zasedli i zástupci veřejnosti, není podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.
„Na druhou stranu bych měl obavu z toho, aby se to nepoužilo alibisticky. Zřídili jsme parlamentní komisi, ta něco dělá, problém je vyřešen. My potřebujeme dostat ty největší korupční pijavice za mříže,“ prohlásil Janeček. Dnešní akce odborářů je podle něj první, kterou skoro bezvýhradně podporuje.
„Ve společnosti se něco mění. Není to odpovědnost politiků nebo angažmá vlády v boji proti korupci. Změnil se přístup lidí, kteří si uvědomují, v jak špatné jsme situaci a že je potřeba něco dělat a snažit se věci změnit,“ dodal zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.