Peake: Se mnou o Pickovi nikdo nejednal, premiér mi jeho jméno nepotvrdil

Ministerstvo obrany by prý měl vést bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Premiér Petr Nečas (ODS) údajnou dohodu s TOP 09 odmítl komentovat, ale předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík ji Českému rozhlasu potvrdil. Ministr obrany chybí ve vládě od prosince. Resort má na starosti Nečas poté, co z něj po pouhých osmi dnech odvolal vicepremiérku a předsedkyni strany LIDEM Karolínu Peake.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake vystoupila 8. ledna na brífinku po jednání republikové rady strany | Zdroj: ČTK

Učinil tak kvůli zásadním personálním změnám, které podnikla okamžitě po příchodu do úřadu, a hlavně kvůli odvolání náměstka, uznávaného profesionála a právě bývalého náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka.

Karolínu Peake dnešní informace o dohodě dvou vládních stran ODS a TOP 09 na osobě nového ministra obrany překvapila, protože s ní - jako předsedkyní třetí koaliční strany - prý nikdo nejednal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla vicepremiérka a bývalá ministryně obrany Karolína Peake, předsedkyně strany LIDEM

Paní vicepremiérko, podle toho, co víte, je už tedy prakticky jasné, že Vlastimil Picek bude novým ministrem obrany?

Já toho moc nevím, protože jsem k žádnému jednání přizvána nebyla, takže nevím, k jaké dohodě došlo nebo třeba nedošlo mezi Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. Já nemám potvrzenou informaci tom, že by jediným kandidátem, jediným nominantem na tuto pozici, byl generál Picek.

Požádala jste premiéra v této souvislosti o schůzku, aby Vám to vysvětlil?

Já jsem dnes s Petrem Nečasem krátce mluvila, nepovažuji za nutné ani vhodné náš soukromý neformální rozhovor nějak veřejně komentovat, ale mohu z něj pouze shrnout to, že mi nebylo potvrzeno, že by tím jediným kandidátem na tuto pozici v tuto chvíli už byl definitivně generál Picek.

Tedy to může být ještě někdo úplně jiný? Se stejnou pravděpodobností jako pan Picek?

Pro mě stále platí to, co Petr Nečas řekl jak mně osobně, tak na K9, tak opakovaně veřejně, že nominantem bude ten, na kom se shodnou všichni tři předsedové koaličních stran.

Ministrem obrany bude Vlastimil Picek, dohodli se na tom Nečas a Schwarzenberg

Číst článek

Vzhledem k tomu, že mně nebyl žádný nominant představen, žádné jméno nebo více jmen, o kterých bychom mohli mluvit, mi nebylo navrženo, nemohlo dojít ani k žádné dohodě.

Čekáte tedy koaliční jednání na toto téma? A pokud jde o Vlastimila Picka, tomu strana LIDEM zelenou nedá?

Považovala bych za normální, že pokud k nějaké dohodě dojít má, tak nejdříve proběhne jednání. Bez toho si dohodu představit nedovedu. A generál Picek, byť osobně k němu žádné výhrady nemám, není pro mě dobrým kandidátem na tuto pozici, a mám pro to stejné důvody, jako ty, které jsem měla pro jeho odvolání.

Jsem přesvědčena, že ve vrcholném vedení ministerstva obrany má stát civilní člověk, nikoliv ještě donedávna náčelník Generálního štábu Armády České republiky. Náčelník generálního štábu má být v resortu pouze jeden.

Vlastimil Picek | Foto: Armáda ČR

Musím říci, že se mi nelíbil ani vývoj v názorech generála Picka v celé kauze Casa, kde se nejdříve vyjadřoval v tom smyslu, že Casy nechce, potom, že je chce, a potom zase říkal, že je vlastně nechtěl. Nepovažuji to za slovo muže hodného postu ministra obrany.

Jestli bude premiér Nečas a také TOP 09 trvat na Vlastimilu Pickovi, je ohrožená koalice? Strana LIDEM v každém případě řekne ne?

Já dost pochybuji, že TOP 09 bude na něčem takovém trvat. Pokud si vzpomínám, tak Karel Schwarzenberg říkal něco o tom, že generálové jsou ve vedení ministerstva obrany pouze v různých afrických státech, nikoli v demokratických evropských státech. Takže pochybuji, že ze strany TOP 09 to bude nějaké trvání. Tam je maximálně možné jakési srozumění. Za sebe a za stranu LIDEM říkám návrhu na generála Picka ne.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme