Peake: U jednání o obsazení postu ministra dopravy nemusí být TOP 09

Vyjednavači Věcí veřejných jsou připraveni na bilaterální schůzku s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem o podpisu dodatku koaliční smlouvy. Obsahovat má i personální změny ve vládě. Rádiu Česko to řekla první místopředsedkyně nejmenší vládní strany Karolína Peake. Potvrdila také, že jejich předseda Radek John už v pondělí informoval ministra dopravy Radka Šmerdu o tom, že musí z čela resortu odejít. Věci veřejné totiž teď chtějí, aby byl v čele úřadu znovu člen jejich strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake | Foto: Šárka Ševčíková

Platí to, že Věci veřejné budou chtít na místo ministra dopravy dosadit straníka, tedy člena Věcí veřejných?

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Věcí veřejných k personálním otázkám ve vládě mluvila na Rádiu Česko místopředsedkyně strany Karolína Peake

Ano. Chtěli bychom, aby ministr dopravy za naši stranu měl plný politický mandát strany Věci veřejné. Samozřejmě některá jména padla v souvislosti s projednáváním rezignace nebo odvoláním pana ministra Šmerdy. Projednávali jsme to na předsednictvu strany i na poslaneckém klubu. Toto téma řešíme v poslaneckém klubu již od konce května.

Kdy to oficiálně oznámíte panu premiérovi?

Myslím, že už příliš času nezbývá. Jsme připraveni na jednání s panem premiérem, na bilaterální jednání o personálních otázkách koaliční smlouvy. Je pravda, že je to jednání, u kterého nemusí být zástupci TOP 09. Měli bychom si to vyříkat s panem premiérem. Nevím zatím o tom, že by byl stanoven termín takového jednání.

Možná se to téma objeví také na středečním jednání vlády. Je to podle vás možné?

Nemám zatím žádnou takovou zprávu. Míváme jednání K9 pravidelně ve středu, zatím ale nebylo potvrzeno, že jednání K9 zítra bude, ale myslím si, že by proběhnout mělo.

Mluvili jsme na vašem pondělním jednání také o tom, že byste se mohla stát vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady vlády?

Ano, tato alternativa je ve hře, ale musím přiznat, že na žádné z K9 jsme se k tomuto tématu vůbec nedostali, právě přes ty programové otázky. Není to tedy jen o mé osobě, ale o resortu jako takovém. Bavili jsme se o tom, jaké kompetence budou tomuto resortu nabídnuty. Kromě těch, které normálně legislativní rada vlády má. Na K9 jsme se k těmto věcem nedostali a je na místě probrat to s panem premiérem.

Vy už jste dali výpověď původní koaliční smlouvě a v tuto chvíli běží smírčí řízení. Jak jednáte na to, co řekl pan premiér po jednání výkonné rady ODS, že není ochoten jednat o žádné nové smlouvě, ale jen o dodatku?

Respektujeme prohlášení pana premiéra, který v tu chvíli reprezentoval ODS, jako její předseda. Chápu jeho prohlášení, myslím si ale, že je připraven minimálně do 30. června jako premiér této vlády jednat s koaličními stranami. To neříkám jako nějakou výhrůžku, my jsme samozřejmě k takovému jednání připraveni. A doufám, že se s panem premiérem do čtvrtka sejdeme.

Milada Richterová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme