Peake: Větší změny ve vládě se po Kocourkově rezignaci nechystají

Větší personální změny ve vládě jsou zatím podle vicepremiérky Karolíny Peake nepravděpodobné. Uvedla to v České televizi. O dalších rošádách se začalo spekulovat poté, co rezignoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Nedokázal vysvětlit tři roky starou transakci, při níž odklonil část rodinných financí skrz společnost Key Investments. Na účtu jeho matky se pak objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011, Karolína Peake

Vláda 31.08.2011, Karolína Peake | Foto: Filip Jandourek

Okolnosti původu peněz už začala zkoumat protikorupční policie. Podle ředitele nevládní organizace Transparency International Davida Ondráčky by ale rezignací kauza skončit neměla, protože podle něj Kocourek zatím neobjasnil původ peněz.

„Je zřejmé, že tady by se měly orgány činné v trestním řízením podívat na to, odkud ty peníze skutečně přišly, jestli byly vydělány legálně. Mělo by se to vlastně vztáhnout i na daňové orgány tak, aby se skutečně prokázalo, že ty peníze byly vydělány reálně. Myslím si, že podezření na to, že peníze byly nelegální, potenciálně korupční, tady existuje,“ uvedl v České televizi.

ČTĚTE TAKÉ: Demisí nesmí Kocourkův případ skončit, upozorňuje ředitel TI

Kocourkovu demisi zítra donese na Hrad premiér Petr Nečas. Zatím není jasné, zda při té příležitosti oznámí také jméno nového ministra. Premiér zatím o obsazení postu jednal s poslancem za ODS Martinem Doktorem. Možných kandidátů je ale více.

Karolína Peake se na Hrad chystá také, ale ne v této souvislosti: „Jdu na Pražský hrad na pozvání pana prezidenta, proto agendu toho setkání určuje pan prezident, nikoliv já. Předpokládám, že se budeme bavit o mém úřadu, o úřadu, který zastávám, a o agendě, kterou se snažím prosazovat. Možná o některých agendách příbuzných.“

Financování politických stran

Během první poloviny příštího roku představí vláda zákon o financování politických stran. Jak vicepremiérka v televizi uvedla, přiklání se ke vzniku speciálního úřadu, který by na hospodaření stran dohlížel.

„Pokud by takový úřad měl vzniknout, a já se obávám, že to je asi jediný způsob, jak dosáhnout toho, aby opatření a požadavky byly skutečně vymáhané a vymahatelné, tak se bavme o tom, že má mít i jiné kompetence, ne pouze kontrolu financování politických stran, a je možné, že se domluvíme i na nějakém kompromisu. Já jsem byla právě na Slovensku, kde kontrolu financování politických stran provádí stálý orgán, jímž je Centrální volební komise,“ řekla.

Dalším opatřením by bylo losování auditorů, kteří by účetnictví kontrolovali. Podle Davida Ondráčky je každopádně důležité, aby strany měly také transparentní účty.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme