Peake: Za velkou část korupce můžou politické strany a státní orgány

Vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM představila protikorupční strategii na příští dva roky. Podle dokumentu jsou za velkou část korupce zodpovědné politické strany a státní orgány, které rozhodují o veřejných zakázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake vystoupila 8. ledna na brífinku po jednání republikové rady strany | Foto: ČTK

Materiál upozorňuje, že podle studií se ekonomické ztráty pohybují v řádech desítek miliard ročně a omezování korupce je tak jednou z forem rozpočtové odpovědnosti. Na strategii, kterou ve středu projedná vláda, spolupracovala nevládní organizace Transparency International.

Ředitel české pobočky této organizace David Ondráčka považuje za zásadní zákon o úředních, řešení financování politických stran, reformu justice, zejména zákon o státních zastupitelstvích a také hospodaření státních firem a jejich kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protikorupční strategii zhodnotil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka

V dokumentu Karolíny Peake podle něj nechybí nic zásadního. Otázkou ale je, jak je reálné vše prosadit politicky a proti odporu části státní správy.

„U klíčových priorit je odpor velmi tuhý. Vidíme to na úřednících, na financování stran ale i na justici,“ řekl Ondráčka a připomněl, že boj s korupcí také něco stojí.

„Vláda zatím nevytváří dostatečné kapacity pro to, aby pravidla vynucovala a aby byly skutečně uplatnitelné,“ dodal šéf české pobočky Transparency International.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme