Peake: Za velkou část korupce můžou politické strany a státní orgány

Vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM představila protikorupční strategii na příští dva roky. Podle dokumentu jsou za velkou část korupce zodpovědné politické strany a státní orgány, které rozhodují o veřejných zakázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake vystoupila 8. ledna na brífinku po jednání republikové rady strany | Zdroj: ČTK

Materiál upozorňuje, že podle studií se ekonomické ztráty pohybují v řádech desítek miliard ročně a omezování korupce je tak jednou z forem rozpočtové odpovědnosti. Na strategii, kterou ve středu projedná vláda, spolupracovala nevládní organizace Transparency International.

Ředitel české pobočky této organizace David Ondráčka považuje za zásadní zákon o úředních, řešení financování politických stran, reformu justice, zejména zákon o státních zastupitelstvích a také hospodaření státních firem a jejich kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protikorupční strategii zhodnotil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka

V dokumentu Karolíny Peake podle něj nechybí nic zásadního. Otázkou ale je, jak je reálné vše prosadit politicky a proti odporu části státní správy.

„U klíčových priorit je odpor velmi tuhý. Vidíme to na úřednících, na financování stran ale i na justici,“ řekl Ondráčka a připomněl, že boj s korupcí také něco stojí.

„Vláda zatím nevytváří dostatečné kapacity pro to, aby pravidla vynucovala a aby byly skutečně uplatnitelné,“ dodal šéf české pobočky Transparency International.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme