Péče o lidi nakažené virem HIV je v Česku na špičkové úrovni

Ne právě povzbudivá bilance provází v Česku dnešní Den boje proti nemoci AIDS. Za letošní tři čtvrtletí tu lékaři registrovali na sto padesát nových případů lidí nakažených virem HIV, což je větší přírůstek, než jaký byl v této zemi zaznamenán v předchozích letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sex s pannou nevyléčí AIDS | Foto: Magdalena Šolcová

„Situace v České republice určitě nelze brát na lehkou váhu, je to ale problém všech vyspělých zemí,“ uvedla lékařka Dora Tomíčková z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce, která působí i v projektech mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

V evropském měřítku je na tom ale Česká republika stále poměrně dobře, pokud jde o počty lidí nakažených virem HIV. Péče o ně je podle Dory Tomíčkové „maximální“ a diametrálně se liší od péče v rozvojových zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka Dora Tomíčková z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„V zemích jako je Barma, kde je mnohdy nesnadné udělat i rentgenový snímek, je všechno založeno na pouhém vyšetření lékařem. Je to všechno velice, velice bazální. Nicméně pacienti dostávají péči takovou, jaká je maximálně možná v podmínkách, v jakých se pracuje,“ řekla.

Pokud jde o informovanost lidí, tam, kde je HIV pozitivních hodně, je podle lékařky poměrně dobrá. Probíhají tam kampaně ve velkém měřítku. Naopak v jiných státech, například v Barmě a dalších, kde média příliš nefungují, obyvatelé nemají o viru HIV ani ponětí.

Novinka: domácí testy

Na český trh přichází novinka, domácí testy na HIV, které si budou lidé moci udělat se sadou za zhruba 500 korun. Někteří odborníci mají pochybnosti, jestli je vhodné něco takového zavádět, jestli je namístě, aby si takové testy dělal někdo doma.

„Může to být přínosem pro osoby, které jsou ostýchavé a mají problém jít se nechat testovat, přestože testování se většinou provádí bezejmenně,“ řekla Dora Tomíčková.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme