Péče o odložené děti má být profesionální a lépe placená, rozhodli poslanci

Poslanci přehlasovali Senát a stvrdili novelu, která má snížit počet dětí v ústavech a naopak podpořit pěstounskou péči. Změny by měly zprofesionalizovat pěstounství, náhradní rodiče by také dostávali více peněz a příjem by se jim započítával do důchodu. Podle odpůrců změn to povede k zániku ústavní péče a z pěstounství udělá výdělečnou činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resocializační centrum Svitavy

Resocializační centrum Svitavy

„Pěstounská péče má mnohem lepší výsledky než ústavní péče, protože dítě může získat citovou vazbu, která je strašně důležitá. To je směr, ke kterému úprava zákona směřuje,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

„Principiálně vždycky chceme, aby byla upřednostňována přirozená, původní, biologická rodina, pokud je to možné. Profesionalizace pěstounské péče spočívá především v tom, že chceme zajistit pěstounům také doprovodné služby, poradenství, odlehčovací služby, servis, aby nebyli sami vojáci v poli, aby měli také odbornou podporu,“ říká Drábek.

Se změnami nesouhlasí například senátor Pavel Lebeda zvolený za ČSSD. Tvrdí, že jde o velmi rychlou změnu s nejistým výsledkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na změny dívají pěstouni, zjišťovala reportérka Jana Zemková. V Ozvěnách dne o nich diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, senátor zvolený za ČSSD Pavel Lebeda a ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Natama Petra Vrtbovská

„Ve Velké Británii vznikal systém pěstounské péče celých 30 let. A tady obratem ruky je preferována a silou protlačována pěstounská péče, ačkoliv víme, že pěstounská péče o zdravého novorozence z babyboxu musí být jiná než o 15leté dítě s kriminální a drogovou zkušeností,“ míní Lebeda.

„Je to rychlé a naprosto nepřipravené. Pan ministr Drábek vypustil do médií, že k 31. 12. 2013 skončí kojenecké ústavy, těch je v naší republice 34 a ročně jimi projde přes 2000 dětí. Kde se o ně postará? Kde se vezmou pěstounské rodiny? Za rok byly v Praze jen dvě rodiny zájemců o pěstounskou péči,“ připomíná senátor.

Naopak podle ředitelky Institutu náhradní rodinné péče Natama Petry Vrtbovské jsou změny nezbytné: „Je to rychlý skok, ale velmi nutný a potřebný skok. Kojenecké ústavy se budou vypouštět postupně, protože to bude děláno po krocích a nebudou se tam umisťovat nové děti. Jedná se nám přibližně o 500 pěstounských rodin pro velmi malé děti.“

Nesouhlasí ani s názory, že se nestihne včas najít a proškolit dostatek pěstounských rodin. „Protože se více než 10 let zabývám přípravou pěstounů a provázením náhradních rodičů, tak vím, že dobře připravit 500 rodin v republice není nepřekonatelný problém. Důkladná příprava a psychologické vyšetření, když se na tom dobře pracuje, trvá zhruba šest měsíců,“ tvrdí Vrtbovská.

Ministr Drábek také upozorňuje, že nejde o žádná jednorázový skok, protože pěstounská péče už v Česku funguje řadu let.

„Je to jenom zlepšení podmínek pro pěstounskou péči. Jde například o to, aby odměnu, kterou pěstouni dostávají od státu, aby měli započítanou do nároku na důchod, to je velmi důležité právě pro posilování rodiny. V žádném případě nemá dojít k direktivnímu rušení kojeneckých ústavů,“ říká Drábek.

Změny zákona podle něj mají přispět k tomu, aby počet pěstounů vzrostl a mohl se tak snižovat počet dětí v ústavech.

Omezovat počet dětí?

I ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Natama však drobné výhrady ke změnám má: „Jedna věc je v zákoně ošemetná – to že nelimituje počet dětí v rodině. To už v historii máme, že vznikají obrovské rodiny, které i v současné době pobírají poměrně vysoké částky.“

Podle ní je nutné, aby stát kontroloval kvalitu péče i tím, že bude omezovat počet dětí v rodině a více se bude soustředit na kvalitu náhradních rodičů.

„Omezovat zákonem počet dětí považuji za nevhodné, to je vždycky rozhodnutí orgánů, které rozhodují o konkrétní situaci a myslím si, že to tak je správně,“ namítá ministr Jaromír Drábek.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme