Péče o ohrožené děti se po případu z Brna změní

V České republice se musí změnit systém péče o týrané děti. K tomuto stanovisku vedla analýza šokujícího případu z Brna, kde bylo odhaleno týrání osmiletého chlapce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

Rodiče ho několik let surově bili a nedávali mu jíst. Analýza ministerstva zjistila, že sociální pracovnice postupovaly liknavě, nespolupracovaly se školou ani s dětským lékařem. Resort proto připravuje novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která by tomu měla předejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v poledních Ozvěnách dne

„Musíme přistoupit k systémovým změnám tak, abychom podobným případům předešli. Dnešní systém je příliš roztříštěný, zasahuje do pěti resortů a my musíme především zajistit komunikaci mezi lidmi, kteří se problémem zabývají,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Novela zákona umožní například předávání informací mezi školou, lékařem, policií a sociálními pracovníky. Ti by také měli mít jasně určenou náplň práce a postup, jak určité situace řešit. Vše by mělo směřovat k tomu, aby rodina fungovala tak, jak má.

„Mě velmi mrzí to, že nebyl akceptován návrh na vyhledávání ohrožených, týraných či zanedbávaných dětí prostřednictvím dat zdravotních pojišťoven, které mají data o tom, že rodiče třeba nechodí s malými dětmi na preventivní kontroly, což už je určitý signál,“ komentovala chystané změny ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o druhé chystané změny představil Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle ní totiž vyjdou najevo jen asi dvě procenta případů týraných dětí; ve většině případů, zejména když se jedná o malé děti, žádné signály zanedbávání nebo týrání ani nejsou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí usiluje o to, aby méně dětí končilo v ústavní péči - dnes jich je 11 tisíc, z toho 4500 v dětských domovech a 2000 v kojeneckých ústavech. Náklady na měsíční pobyt dítěte v ústavní péči jsou přitom 40 tisíc korun. Peníze by se měly postupně přesunout na prevenci, tedy do služeb na pomoc ohroženým rodinám a do podpory pěstounské péče.

„My máme v současné době v ústavní péči 11 tisíc dětí, což je vysoce nadprůměrné číslo v rámci celé EU, a jednou z hlavním příčin je to, že se skutečně systematicky nepracuje s rodinami,“ podotkl ve Světě o druhé Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí a ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková o tématu diskutovali ve večerních Ozvěnách dne

„Ten proces, jak přesměrovat peníze z ústavní péče do preventivních služeb, je samozřejmě velmi bolestivý, protože to znamená přesměrování nejen finančních zdrojů, ale i lidských kapacit, nicméně proto naše ministerstvo chce předložit dokument na vládní úrovni tak aby tam byla shoda těch tří rozhodujících resortů – našeho ministerstva, ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství.“

Ministr Drábek věří, že novela bude projednána bez politických tahanic, v takovém případě by mohla platit už od začátku příštího roku.

Igor Maňour, Václava Marešová, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme