Péče o seniory je byznysem, který často nerespektuje potřeby klientů, varuje ombudsman

Z péče o seniory se podle zjištění veřejného ochránce práv stává byznys, který nerespektuje potřeby starých a nemocných klientů. Ve své zprávě ombudsman upozorňuje, že v Česku fungují domovy pro staré lidi, které nedokáží zajistit zdravotní a sociální služby na patřičné úrovni. A takové podmínky prý můžou být klientům i nebezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Líchovech na Příbramsku a v Jevišovce na Břeclavsku mohou klienti trpět podvýživou, proleženiny jim ošetřují laici a nemají dostatečně zajištěnou lékařskou péči.

„Na věc jsme přišli na základě konkrétních stížností. Zařízení, kde není vše v pořádku, je více. Považovali jsme proto za potřebné informovat zejména rodinné příslušníky seniorů, aby si dávali pozor, protože ne všichni jsou tím, za co se prohlašují, například na webových stránkách,“ říká ombudsman Pavel Varvařovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatcích v péči o seniory mluvil na Radiožurnálu ombudsman Pavel Varvařovský

Podle něj jeho pracovníci našli například zařízení, které se deklaruje jako zařízení poskytující sociální a zdravotní služby pro seniory trpící jakoukoliv formou demence, imobility po mozkových příhodách nebo s Parkinsonovou chorobou. Na to, aby někdo poskytoval sociální péči, potřebuje licenci. Musí být registrován, musí být naplněny určité standardy. A to v zařízení chybělo.

V domově pro seniory se zvláštním režimem v Jevišovce na Mikulovsku se prý o klienty se stará neodborný personál, který jim nezákonně podává léky nebo jim nevěnuje dostatečnou pozornost. Zařízení přitom pečuje i o těžce postižené lidi.

„V domově Jevišovka bylo zjištěno, že zařízení je naprosto nekritické vůči skupině klientů, které do zařízení přijímá. Napřed klienta přijme a až potom zjišťuje, jestli je schopno se o klienta postarat,“ říká právník ombudsmana Jiří Foral.

Vedení domova v Jevišovce se nařčení brání s tím, že kontroly jsou pouze povrchní. Péče o klienty je prý dostačující a profesionální.

Gabriela Grmolcová, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme