Pečenka v kauze kolem smlouvy VZP a PTCC odmítl vinu. Líčení bude pokračovat v září

Antonín Pečenka dnes u soudu odmítl, že se pokusil zneužít svou pravomoc. Někdejší náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je obžalovaný v souvislosti s uzavřením smlouvy o smlouvě budoucí mezi pojišťovnou a firmou Proton Therapy Centre Czech (PTCC) z dubna 2006. Podle obžaloby tak mohla vzniknout pojišťovně miliardová škoda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (vpravo) před jednáním soudu

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (vpravo) před jednáním soudu | Foto: Iveta Záleská

Dokument z roku 2006 předpokládal uzavření smlouvy, která by protonovému centru po dobu 15 let garantovala cenu hrazených léčebných výkonů pro 1650 pacientů za jeden rok.

Státní zástupce Pavel Prygl uvedl, že Pečenka uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí „neoprávněně, nedůvodně a nekoncepčně“ a v úmyslu opatřit PTCC značný prospěch.

Antonín Pečenka, kterého jmenoval do funkce nuceného správce pojišťovny jako svého náměstka tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (tehdy ČSSD), a to od listopadu 2005, uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí mezi VZP a protonovým centrem sedm dní před ukončením nucené správy.

U soudu vypověděl, že šlo o příslib, aby mohla firma zahájit stavbu zdravotnického zařízení s tím, že budoucí smlouva bude jiná a o cenách znovu budou jednat.

Je prý přesvědčený, že VZP tím mohla uspořit přes tři miliardy korun, protože podle něj je chemoterapie nákladnější než ozáření protonem.

Pečenka však dnes soudci ani žalobci nedokázal na opakované dotazy přesvědčivě zdůvodnit, proč se ohledně vypracování smlouvy neobrátil na právní oddělení VZP, ale na právníka, kterého platilo PTCC.

Uvedl jen, že další konzultaci nepovažoval za nutnou, protože právníka znal jako kvalitního odborníka.

Pojišťovně nakonec podle obžaloby nevznikla škoda, protože VZP platnost smlouvy úspěšně napadla. K trestnímu řízení se však přesto připojila jako poškozená a požaduje po Pečenkovi zhruba 1,6 milionu korun za právní zastoupení v soudním sporu s protonovým centrem.

Hlavní líčení bude pokračovat na konci září. Soudce chce vyslechnout přes 20 dalších svědků.

ČTK, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme