Roste zájem o pečovatelké a hospicové služby. O možnostech se víc mluví a lidé chtějí zůstat doma

Pomoc pracovnic pečovatelských služeb poptává stále více lidí. Klientům například na Olomoucku jim přibývá, přestože služba podražila. Vyšší zájem si zástupci charit vysvětlují snahou penzistů zůstat v domácím prostředí. Podobný trend registrují i zástupci terénních hospicových služeb.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba | Zdroj: Profimedia

O pečovatelské služby v domácích podmínkách mají lidé velký zájem. V olomoucké charitě mají většinou kapacitu naplněnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovnicím pečovatelských služeb přibývá klientů. Důvodem je víc penzistů, kteří chtějí zůstat doma

„Největší zájem je asi o osobní hygienu, převlečení, zkrátka pomoc s něčím, co už člověk v domácnosti sám nezvládá,“ přibližuje Veronika Rusková, koordinátorka pečovatelské služby Charity Olomouc.

To potvrzuje i pečovatelka Petra. „Umýt klienta, přenést ho z lůžka na vozík, někomu jsem podala oběd a připomněla, aby si vzal prášky,“ vyjmenovává, s čím pomohla klientům na svém výjezdu do Velké Bystřice.

Pečovatelskou službu vyhledávají především senioři a často i jejich rodinní příslušníci, kteří bydlí daleko nebo jsou pracovně vytížení a nezvládli by svým blízkým pomoct sami. Pečovatelky také jezdí za lidmi s hendikepem.

Čeká se na domovy seniorů i pečovatele. ‚Kvůli stárnutí populace kapacity klesají,‘ říká odborník

Číst článek

Koordinátorka Rusková potvrzuje, poptávka po pečovatelské službě stoupá. A to i přesto, že letos podražila.

„Je to ve vlnách. V létě nás hodně oslovují, protože rodiny přes prázdniny mají dovolené, potřebují se o svého blízkého nějak postarat. Na Vánoce nám ubudou, ale celkově bych řekla, že ta poptávka je čím dál vyšší, protože lidé chtějí zůstávat doma,“ uvádí Rusková.

Povědomí o hospicové péči

Stejný trend potvrzují i zástupci dalších podobných organizací. Velký zájem mají lidé nejen o klasickou pečovatelskou službu, ale také o tu hospicovou.

„Zájem roste. Oproti minulému roku máme klientů minimálně o třetinu víc. V současné době je průměr počtu pacientů, který obvykle máme, okolo dvanácti třinácti lidí,“ říká šéfka olomouckého Mobilního hospice Nejste sami Vladimíra Foukalová.

Vyšší zájem si vysvětluje tím, že se o službě víc ví nejen mezi veřejností, ale také mezi zdravotníky a sociálními pracovníky. Ti nemocným často sami doporučí, jaké služby vyhledat, aby mohli závěr života strávit doma.

Barbora Weinekötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme