Pedagog UK: Topolánkova kauza je důsledkem úpadku politické kultury

Značný rozruch vyvolal záznam neformálního rozhovoru s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který unikl z redakce magazínu pro gaye LUI. Topolánek v něm mimo jiné hovořil o homosexualitě ministra Gustáva Slamečky či židovství premiéra Fischera. Uvedl také, že církev v minulosti vymývala lidem mozky. Ve své omluvě pak argumentoval tím, že jeho slova byla vytržena z kontextu. Rudolf Kučera z Fakulty sociálních věd UK označil výroky Topolánka za šokující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS - Mirek Topolánek

Předseda ODS - Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

"Čeští politici se snaží být cool, chovat se ležérně, ale slušela by jim určitá solidnost, nemluví přece jen za sebe ale celou osmadvacítku," charakterizovali vystupování zdejších zástupců v čele EU reportéři zahraničních novin. Podle pozorovatelů to předseda ODS Mirek Topolánek tentokrát s ležérností mírně řečeno přehnal. Během rozhovoru pro gay časopis LUI vytvořil možná světový rekord v počtu skupin, které se mu podařilo urazit.

„Myslím, že slova předsedy ODS jsou rozhodně velmi šokující. To, že se někde nechá fotografovat pro časopis a poskytne tam rozhovor, pak se nemůže divit, že části rozhovoru jsou někam poslány. Vina je na neuváženém jednání pana Topolánka,“ řekl Rádiu Česko Rudolf Kučera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úrovni české politické kultury jsme na Rádiu Česko hovořili s Rudolfem Kučerou z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Dodal, že v demokratických poměrech západních zemí Evropské unie takovéto vyslovené a publikované názory znamenají, že příští den dotyčný politik na své posty rezignuje. „To je automatické, o tom se nedebatuje. Jestli to řekl na půl úst nebo naplno, prostě ten člověk okamžitě skončí,“ dodal.

„Mě na celé kauze nejvíce zaujala ne míra vulgarity – ta se používá i v parlamentu - ale ta míra nevzdělanosti. Jak je možné, že předseda pravicové strany, která aspiruje na vítězství ve volbách, je člověk totálně nevzdělaný,“ uvedl Kučera.

Úpadek politické kultury

Podle pedagoga z Univerzity Karlovy. Je zcela nepochybné, že polistopadová politika měla určitou politickou i kulturní úroveň. A tak byla i vnímána ve světě. Postupně ale dochází k úpadku.

„Dnes, když se podíváte na české politiky- až na výjimky - jak se pohybují v Evropě, co říkají, vím dobře, že jsou lidi šokováni tím, co pronášejí za názory. Takže jde patrně o úpadek, který se postupně prohlubuje,“ dodal.

Důvodem je podle Kučery to, že v úpadku je vzdělanost v zemi. „Všechno se soustřeďuje jen na honbu za posty, za penězi. To, že jsou také důležité názory na život, náboženství, že je určitá politická kultura, slušnost, se téměř vytrácí,“ konstatoval na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme