Pediatři jsou stále častěji konfrontováni s nezletilými opilci

České děti i dospívající patří, co se týče alkoholu a dalších drog, k nejohroženějším v Evropě. S tím souvisí problém, se kterým se v poslední době čím dál tím častěji setkávají pediatři v nemocnicích. A to je příjem agresivního nezletilého, který nemůže být kvůli nízkému věku umístěný na záchytné stanici. Svým chováním pak ohrožuje nejen pacienty, ale i zdravotnický personál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

láhve s alkoholem | Foto: Photo.net

Na tento problém upozornili primáře Karla Nešpora samotní dětští lékaři a žádali ho o nalezení nějakého řešení. "Těch možností není mnoho, jsou riskantní, protože psychofarmaka vstupují do interakcí s alkoholem. Mnohem důležitější je, že těmto dramatickým příhodám je možné předcházet," řekl primář.

Předcházet jim lze na několika úrovních. Pokud není rozumný mladistvý, musí se mu rodiče více věnovat. Dále jsou nezbytné častější a důslednější kontroly míst, kde se alkohol prodává. "Ty pokuty už jsou teď vysoké, zdesetinásobily se od nového roku. Ovšem je také zapotřebí, aby je někdo ukládal," doplnil Nešpor.

Ocitnout se mezi lidmi, kteří se na záchytku dostanou, není nic příjemného ani pro střízlivého dospělého, natož pro opilé dítě. Proto Karel Nešpor nevidí řešení ve snižování věkové hranice pro příjem pacientů na záchytnou stanici. Nad zvyšujícím se počtem dětí, které se opíjejí, by se proto měli zamyslet hlavně politici.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme