Pediatři odmítají změny ve vzdělávání. Poslancům předali petici s více než sto tisíci podpisy

Ministerstvo zdravotnictví chce zjednodušit vzdělávání pediatrů, kterých je v Česku málo. Někteří praktičtí dětští lékaři ale s novelou vzdělávacího zákona nesouhlasí. Obávají se zhoršení péče pro děti a dorost. Sepsali proto petici za zachování současného systému vzdělávání a tu dnes předali poslancům. Na jejich podporu se pod ni podepsalo přes 100 tisíc rodičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci rodičů a petičního výboru předali do Poslanecké sněmovny petiční archy za zachování oboru praktického lékařství pro děti a dorost. Petici převzal poslanec Radim F. Holeček | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo zdravotnictví chce zjednodušit výuku dětských lékařů a současné dva obory - praktické lékařství pro děti a dorost a dětské lékařství - sloučit do jednoho.

Dnes mají pediatři jeden obor pro péči v nemocnicích a druhý pro obvodní praxi. Už na začátku nástavbového studia si musí vybrat, jestli půjdou na obvod, nebo do nemocnice. Ministerstvo to chce změnit, aby si lékaři mohli až po odborné přípravě vybrat, kde budou pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pediatrům se nelíbí změny ve vzdělávání. Bojí se zhoršené péče pro děti a dorost. Sepsali petici, kterou podpořilo přes 100 tisíc rodičů

„Snažíme se díky tomuto opatření a novele zákona co nejrychleji dostat lékaře do praxe tak, abychom vyhověli právě stávajícímu stavu nedostatku lékařů,“ vysvětluje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD.

„Takže bylo to na doporučení České lékařské komory a opakuji, že tento obor nemizí. Bude se dále objevovat v dalších vzdělávacích nástavbách,“ dodává.

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková s tím nesouhlasí. Obává se, že změna systému vzdělávání sníží kvalitu i dostupnost péče o děti a dorost. Upozorňuje také, že nemocniční dětský lékař a ambulantní praktický dětský lékař jsou do jisté míry rozdílné profese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč pediatři nesouhlasí se změnami ve vzdělávání, vysvětlila předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková

„Jako praktičtí lékaři léčíme děti a také se staráme o velkou část prevencí, očkování, sociálněprávních věcí. Pak je na druhé straně lékař, který se stará o dítě závažně, komplikovaně nemocné a musí k tomu mít také určitou erudici. A bojíme se, že pokud toto vzdělání nedostane lékař plnohodnotné, že se systém může postupně změnit,“ varuje.

Takzvaný vzdělávací zákon už schválila vláda a poslanci ho budou projednávat na březnové schůzi. Právě jim dnes dětští lékaři předali petici, kterou podepsalo přes 100 tisíc rodičů.

Zástupci rodičů a petičního výboru předali do Poslanecké sněmovny petiční archy za zachování oboru praktického lékařství pro děti a dorost. Petici převzal poslanec Radim F. Holeček | Foto: Filip Jandourek

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme