Pediatři vyhlásili krizový stav

Pediatři chtějí vyhlášením krizového stavu veřejnost upozornit na to, že hrozí omezení dostupnosti a kvality zdravotní péče o děti a mládež v Česku. Příčinou je špatná ekonomická situace soukromých praxí, kterým Všeobecná zdravotní pojišťovna platí se zpožděním až 50 dní, řekl po středečním jednání užšího vedení Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost předseda Pavel Neugebauer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Ve stávkové pohotovosti jsou kvůli pozdním platbám VZP praktičtí lékaři pro dospělé. Stávkou hrozí také lékárníci, těm navíc vadí snížení obchodní přirážky na léky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dostane od státu do konce týdne tři miliardy korun. Dohodl se na tom premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví a financí. Peníze mají podle ministra Davida Ratha pojišťovně pomoci zkrátit až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům.

Podle Davida Ratha je to jeden z kroků, který pomůže. Druhým by mělo být navýšení platby za státní pojištěnce. Zatím bude řešeno nařízením vlády, aby se překlenulo to období mezi platností zákona a začátkem roku. "Od 1. února by měly stoupnout platby za státní pojištěnce v celkové výši asi 3,3 miliardy za rok a tři miliardy, předsunutá platba, by měly pomoct na začátku roku, než začnou účinkovat ekonomizační opatření, které jsme zavedli."

Rath také zmínil, že ředitelka VZP Jiřina Musílková už jeden z těchto kroků mohla udělat. O předsunutou platbu nepožádala, i když jí o to sám Rath žádal. Ten také řekl, že nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny si s tím po jejím odvolání příští týden dokáže poradit.

Musílková ovšem namítá, že pojišťovna o platbu požádala ministerstvo financí již 3. listopadu. To ji však nevyhovělo s poukazem na sestavování státního rozpočtu pro letošní rok a doporučilo, aby se pojišťovna se svou žádostí na ministerstvo obrátila začátkem roku.

"Mezitím vyšla vyhláška, která by nás výrazně znevýhodnila, všechny pojišťovny. Čili správní rada rozhodla, že požádáme poté, co ministerstvo zdravotnictví zaručí, že tato předsunutá platba nebude zahrnuta do příjmu prvního pololetí, čili standardním procesem," dodala ředitelka.

Podle Musílkové se ale předsunutou platbou nic neurychlí. VZP totiž peníze přerozděluje až koncem měsíce.

Vlasta Valentová, Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme