Pediatrů v Česku ubývá. Za pár let možná dětští lékaři vymizí úplně

Průměrný věk českého pediatra přesáhl 56 let. Tři procenta českých pediatrů jsou mladší 40 let. Vyplývá to z posledních dat zdravotnických statistiků. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o demografickou katastrofu a hrozí, že za několik let nebude mít děti kdo léčit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pediatr (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, UW Health

Pediatrů přibývá málo, především těch mladých, potvrzuje člen výboru České pediatrické společnosti Jan Janda z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Důvodů je podle něj několik.

„Studium dětského lékařství a pozdější pediatrická praxe je poměrně náročná. Pediatrie na celém světě nepatří mezi obory, které jsou dobře placeny,“ vysvětluje Janda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pediatrů v Česku ubývá. O problému mluvil člen výboru České pediatrické společnosti Jan Janda z Pediatrické kliniky FN v Motole

Přibližně od roku 2003 se navíc obor dětský lékař rozdělil na dvě skupiny. Část lékařů může po studiu pracovat v nemocnicích nebo jako ambulantní specialisté, druhá část se může stát pouze praktickými pediatry. V nemocnicích však pracovat nemohou.

„Část lékařů skládá atestaci z praktického dětského lékařství. Tito lidé sice mohou pracovat jako lékaři v praktické pediatrii, ale nemohou s tímto vzděláním pracovat ani na jednoduchém dětském lůžkovém oddělení. Nikde na světě to není a naši zahraniční kolegové nad tím kroutí hlavou,“ upozorňuje Janda a dodává:

„Zájem o studium postgraduální pediatrie by nebyl tak špatná, ale ředitelé nemají peníze, aby na dobře funkční dětské oddělení mohli přijmout ty zájemce.“

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme