Pehe: Klaus a Havel se rádi neměli, ale ctili protokol

Havel je mistr absurdního divadla a zrovna tohle je spojené s velkými absurditami. Tak v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny okomentoval Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí a Havlův přítel, že jeho pohřeb organizuje právě Václav Klaus, jeho soupeř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pehe zavzpomínal na některé stěžejní momenty vlády Václava Havla

Jiří Pehe zavzpomínal na některé stěžejní momenty vlády Václava Havla | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Podle bývalého ředitele politického odboru prezidentské kanceláře Jiřího Peheho o absurdní divadlo nejde, alespoň ne v oficiální rovině. Státní pohřeb totiž podle jeho slov musí alespoň spoluorganizovat stávající prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl politolog a bývalý poradce Václava Havla Jiří Pehe

Ne vždy ideální vztahy a rozmíšky mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem ale potvrzuje. Klausův dnešní proslov k uctění památky Václava Havla tak nepovažuje za zcela upřímný, ale chválí ho.

„Myslím si, že se toho prezident Klaus zhostil s noblesou a dobře. Projev byl k Havlovi velmi vstřícný, navíc se tam prezident Klaus nesnažil nějak propašovat svoji vlastní osobu, tak jak někdy bývá jeho zvykem,“ řekl ve Světě o druhé Pehe a pokračoval:

„Že by se snažil si buď vyřizovat účty nebo by se snažil – třeba to období transformace – říct: Ano, Havel, ale také já. On to všechno směřoval k Václavu Havlovi a v tomto směru byl projev velmi dobrý a on si za to zaslouží slova chvály.“

ČTĚTE TAKÉ: Na pohřbu Václava Havla se čeká tisíc smutečních hostů

Jednání Václava Havla s Václavem Klausem tak nebyla vždy srdečná, oba ale ctili protokol ve vztahu premiér – prezident.

„Václav Klaus měl takovou trochu neblahou vlastnost, kterou má dodnes, že i někoho, jako byl Václav Havel, kterého nyní v tom svém projevu vzývá jako velkého člověka a osobnost, tak že ho vcelku rád poučoval, což Havlovi nebylo vždy úplně příjemné,“ vysvětlil Pehe.

Jejich vzájemné vztahy byly podle Peheho nejnapjatější v prosinci 1997. Václav Klaus měl prý pocit, že prezident Havel situaci nezvládl. Klaus podle Peheho věřil, že jeho pád zapříčinil Hrad a koaliční partneři, a vztahy obou politiků tak byly odměřené a chladné.

Dana Votýpková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme