Pekárek, nepravomocně odsouzený za korupci, poprvé vypovídal u soudu

Nepravomocně odsouzený poslanec a bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek se rozhodl poprvé vypovídat. Stojí před odvolacím soudem. Na jaře dostal šestiletý trest za korupci. Úplatek mu měl slíbit brněnský podnikatel Petr Lička, který za to byl nepravomocně odsouzený na jeden rok. Z Pekárka se mezitím stal poslanec, takže ho ke stíhání musela vydat sněmovna. Roman Pekárek tvrdí, že ho vydíral bývalý kolínský starosta Jiří Buřič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek, nepravomocně odsouzený za korupci, u Vrchního soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Právě nahrávka zachycující rozhovor místostarosty Pekárka s podnikatelem Petrem Ličkou se stala klíčovým důkazem.

Pekárek na ní slibuje, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemku v Kolíně za 15 milionů korun. Znalecká cena pozemku je přitom výrazně vyšší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání odvolacího soudu s poslancem Pekárkem informoval reportér Radiožurnálu Martin Drtina

Pekárek do teď odmítal vypovídat, a to jak na policii, tak před soudem prvního stupně. Dnes před vrchním soudem odmítl, že by spáchal cokoli, co je mu kladeno za vinu. Nikdy prý nežádal o úplatek ani žádný nepřevzal.

Usvědčující nahrávku označil za zmanipulovanou. Stojí prý za ní tehdejší starosta Buřič, který ho tím vydíral. Doslova měl údajně říct: „Nekandiduj, nebo tě zničím.“

Pekárek nevyloučil, že na nahrávce mluví on, bylo to ale podle jeho slov za zcela jiných okolností a s někým úplně jiným, než tvrdí obžaloba. Na podrobnosti si už ale nevzpomíná.

Jeho výpověď nicméně před soudem záhy zpochybnil druhý obžalovaný, Petr Lička. Nejenže doznal, že s Pekárkem jednal, ale vzpomněl si i na to, kde nahrávka vznikla. Bylo to prý na dálničním odpočívadle u Kolína, kde se s Pekárkem potkal. Vyloučil ale, že by mu nabízel nebo předal jakýkoli úplatek.

Proti původnímu rozsudku podali odvolání nejen Pekárek s Ličkou, ale i státní zástupce. Ten chce pro Pekárka, nepravomocně odsouzeného na šest let, ještě peněžitý trest a uložení zákazu činnosti nejen ve státní správě, ale i v samosprávě.

Obhájci naproti tomu považují trestnou činnost za neprokázanou a žádají zproštění obžaloby.

Vrchní soud dal najevo, že by už dnes měl vynést pravomocný rozsudek.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme