Pekarová Adamová letí na Tchaj-wan už za týden. Připojí se k ní zhruba stovka českých firem a institucí

K cestě předsedkyně Poslanecké sněmovny na Tchaj-wan, která začne příští týden, se připojí hlavně lidé z oblastí nanotechnologií, umělé inteligence, inovací ve zdravotnictví a energetiky. Podnikatelskou část české výpravy na Tchaj-wan společně připravují Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česko-tchajwanská obchodní komora.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Pekarová Adamová na sjezdu ODS.

Samotné návštěvě Tchaj-wanu bude předcházet ještě návštěva Korejské republiky. Tam na delegaci budou čekat hlavně byznysová jednání | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle mluvčí Česko-tchajwanské hospodářské komory Lucie Šplíchalové byla účast doporučována jak firmám s již navázanými vztahy, tak i těm, které se chtějí s tchajwanským trhem seznámit.

Čína se ohradila proti plánované cestě Pekarové Adamové na Tchaj-wan. Vyzývá ji, aby cestu zrušila

Číst článek

„Co do počtu celkových přihlášených půjde o vůbec nejpočetnější výpravu Svazu průmyslu a dopravy od roku 2017. Tak velký ohlas jenom potvrzuje, že obě země jsou pro české podnikatele zajímavé a mají pro náš export obrovský potenciál,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který celou podnikatelskou delegaci povede.

Samotné návštěvě Tchaj-wanu bude předcházet ještě návštěva Korejské republiky. Tam na delegaci budou čekat hlavně byznysová jednání.

Jména všech společností, které se k cestě na Tchaj-wan připojí, nejsou známá. Sněmovna však na svých stránkách zveřejnila krátké medailonky některých zástupců z různých odvětví.

Je mezi nimi například ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který jede na Tchaj-wan vyjednávat spolupráci s tamějšími muzei. „Nyní jednáme s Národním palácovým muzeem, o tom, že bychom do Prahy přivezli sbírku pokladů z jejich expozic,“ doplňuje.

„Cílem naší cesty na Tchaj-wan je najít nové partnery a rozvinout s nimi spolupráci v oblasti technologií a vývoje,“ říká Stanislav Cingroš ze společnosti IBG, která se připojí k delegaci předsedkyně sněmovny.

Byznys i vzdělávání 

Kromě byznysu se k výpravě připojí i lidé z oblasti vzdělávání. „ČVUT se bude snažit prohloubit spolupráci s tchajwanskými univerzitami. Budeme se taky snažit připravit nové studijní programy pro naše studenty,“ řekl o cestě na Tchaj-wan Radek Holý, prorektor ČVUT.

Tchajwanský vzdušný prostor narušilo 13 čínských letadel. Armáda v reakci na to vyslala své stíhačky

Číst článek

Podle Kanceláře Poslanecké sněmovny se k delegaci na Tchaj-wan mají připojit i zástupci dalších českých vysokých škol. Například z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo ze Západočeské univerzity v Plzni.

Sněmovnu budou na Tchj-wanu kromě Markéty Pekarové Adamové zastupovat ještě Marek Ženíšek (TOP09), Ivan Jáč (ANO), Ondřej Lochman (STAN), Marek Benda (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Pavel Žáček (ODS).

„Mým cílem je rozšířit obchodní spolupráci mezi tchajwanskými firmami a Výzkumným ústavem textilních strojů v Libereckém kraji, který v této misi reprezentuji,“ vyjádřil se Ivan Jáč k cestě na Tchaj-wan.

Podle Pavla Žáčka je jednou z důležitých forem spolupráce i setkání na parlamentní úrovni. „To nadcházející návštěvou Čínské republiky naplňujeme,“ dodává. Ondřej Lochman si od cesty slibuje především vzájemné prozkoumání ekonomických možností.

Matylda Hofschnaidrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme