Pelikán dočasně zprostil výkonu soudkyni z kauzy Nečasové. Králová čelí dvěma kárným řízením

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu Královou, která čelí dvěma kárným řízením. V pátek ráno to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Králová soudí mimo jiné kauzu tzv. trafik pro poslance, kde je mezi obviněnými bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Králová, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

První kárnou žalobu Pelikán na Královou podal v září, a to kvůli nerespektování názorů nadřízených soudů a protahování některých trestních řízení. Tehdy však ministr nevyužil svého oprávnění dočasně Královou zprostit výkonu soudcovské funkce. Této možnosti se rozhodl využít poté, co soudkyni počátkem prosince zažaloval i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Právník odvolané Králové: Sliby veřejnosti, že bude zatočeno s hydrou korupce, se kupodivu nevyplnily

Číst článek

Ministr Pelikán si přečetl text návrhu na zahájení kárného řízení, který podal pan předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, a rozhodl se k dnešnímu dni soudkyni Helenu Královou zprostit funkce," konstatovala mluvčí Schejbalová.

Ministr spravedlnosti může k dočasnému zproštění kárně stíhaného soudce přistoupit tehdy, jestliže se v kárné žalobě navrhuje soudcovo odvolání z funkce. Tento způsob postihu pro Královou požaduje jak Pelikán, tak i Vávra. Vávra soudkyni vytkl měnění názorů na zákonnost odposlechů v kauze trafik.

Předseda městského soudu: Králová řídila hlavní líčení poslaneckých trafik naprosto neprofesionálním způsobem

Číst článek

Podle zákona o soudech a soudcích může Králová proti ministrovu rozhodnutí podat stížnost, která by však zákaz soudit neoddálila, protože nemá odkladný účinek.

Dočasné zproštění trvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu. Po tuto dobu soudce pobírá polovinu platu. Pokud nakonec není odvolán, zbývající peníze se mu doplatí.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová je známá z kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství současné manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a případem bývalých manažerů Čepra.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme