Pelikán podal kárnou žalobu na advokáta. Kryl podle něj oddlužovací agenturu

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře kárnou žalobu na advokáta, který podle něj kryl činnost nezákonné oddlužovací agentury. Ministerstvo ve čtvrtek sdělilo, že právník podal k soudům nejméně ve 47 případech návrhy na povolení oddlužení, jež nesepsal sám, ale právě agentura. Pelikán požaduje nejpřísnější možné opatření – tedy aby komora muže vyškrtla ze seznamu advokátů.

Praha (Aktualizováno: 12:46 26. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Pelikán. | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Advokát se zpronevěřil základnímu smyslu své práce, když namísto hájení zájmů klienta fungoval jako pouhá poštovní schránka. Jeho chování považuji za mimořádně závažné, neboť se jedná o dlouhodobé, rozsáhlé a organizované jednání, díky němuž na úkor dlužníků i jejich věřitelů získával majetkový prospěch,“ uvedl ministr, který advokáta nejmenoval.

„Kárná žaloba dorazila, dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) byla na komoru zaevidována do systému evidence kárných žalob,“ potvrdila mluvčí komory Iva Chaloupková.

Popření smyslu zákona

Tím, že právník pomáhal neakreditované společnosti obcházet zákon, popřel podle Pelikána smysl novely o poskytování služeb v oblasti oddlužení.

Oddlužovací agentura správně musí být akreditována ministerstvem a nabízet své služby bezplatně. Pokud služby poskytuje advokát, musí zase návrhy sepisovat osobně.

Ministerstvo navrhuje až 10 let vězení za falešné důkazy a svádění ke lži, advokáti jsou proti

Číst článek

Podle ministerstva fungoval celý systém tak, že se dlužník usilující o oddlužení obrátil na oddlužovací agenturu. Zaplatil jí administrativní poplatek od 4000 do 14 tisíc korun a podepsal u ní plnou moc pro advokáta.

„Agentura na základě podkladů od dlužníka sepsala návrh na oddlužení a zaslala jej advokátovi, který jej bez jakékoliv kontroly, někdy i za pouhých několik desítek minut, obratem přeposlal příslušnému soudu,“ tvrdí ministerstvo.

Advokát prý potom v insolvenčním řízení uplatňoval nárok na odměnu za sepsání a podání návrhů ve výši 4000 korun, případně 6000 korun při společném návrhu manželů.

Teprve druhá kárná žaloba

Dohled nad advokáty vykonává Česká advokátní komora. Zákon o advokacii sice ministrovi umožňuje rovněž podat kárnou žalobu, v praxi se však tato možnost nevyužívá. Podle údajů ministerstva je současná kárná žaloba teprve druhou, kterou kdy ministr spravedlnosti na advokáta podal.

„Je to záležitost takřka výjimečná. Pokud si dobře vzpomínám, tak poslední podal Jiří Pospíšil,“ uvedla mluvčí komory. Podle údajů ministerstva je současná žaloba teprve druhou, kterou kdy ministr spravedlnosti na advokáta podal.

O tom, zda se advokát dopustil kárného provinění, a o uložení případného kárného opatření bude rozhodovat senát kárné komise České advokátní komory. Advokáta může napomenout, dát mu pokutu, dočasně mu zakázat výkon advokacie nebo jej vyškrtnout ze seznamu advokátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme