Pelikán navrhuje odvolat z funkce soudkyni z kauzy Nečasové. Podal na ni kárnou žalobu

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podal kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou. Navrhuje její odvolání z funkce. Ve čtvrtek ráno o tom informovala Česká televize. Informaci následně potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Praha (Aktualizováno: 14:49 21. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Králová je známá z kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství současné manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a případem bývalých manažerů Čepra.

Ministr spravedlnosti podle informací České televize navrhl soudkyni Královou zažalovat podal kvůli tomu, že se údajně při svých rozhodnutích „opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, aniž by to patřičně zdůvodnila a vyargumentovala,“ píše server ČT.

„Zaviněně porušila povinnosti soudce a ohrozila důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů,“ stojí v dokumentu, s nímž se televize seznámila.

Helena Králová podle ČT čelí kárné žalobě například kvůli rozhodnutím v jedné z částí kauzy kolem bývalé šéfky sekretariátu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové). Šlo o tu část, ve které se jedná o údajné zneužití Vojenského zpravodajství.

V případu Králová poprvé rozhodovala zhruba v polovině roku 2014, zatím v něm ale nepadlo pravomocné rozhodnutí.

Návrh na zahájení kárného řízení může ministr podat do půl roku ode dne, kdy se dověděl o skutečnostech týkajících se kárného provinění, nejpozději však do tří let od jeho spáchání.

Kárným proviněním soudce se rozumí buď zaviněné porušení soudcovských povinností, nebo zaviněné chování, kterým soudce narušuje důstojnost soudcovské funkce nebo ohrožuje důvěru v rozhodování soudů. Ministr spravedlnosti může navrhnout zahájení kárného řízení proti jakémukoliv soudci. Stejnou pravomoc má i prezident. Kárnou žalobu projednává Nejvyšší správní soud. Podle závažnosti provinění může soudci uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo odvolání z funkce soudce.

Pokud v kárné žalobě navrhl odvolání z funkce, může ministr soudkyni výkonu funkce dočasně zprostit, a to až do pravomocného skončení kárného řízení. Proti rozhodnutí o dočasném zproštění funkce by Králová mohla vznést námitky, které by ale neměly odkladný účinek. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu. Jestliže o funkci na konec nepřijde, zbytek se mu poté doplatí.

Nejvyšší správní soud návrh na zahájení kárného řízení obdržel během čtvrtka. Podle rozvrhu práce bude rozhodovat kárný senát s předsedou Karlem Šimkou. „Soudce se musí s návrhem seznámit, vyžádá si vyjádření kárně obviněné, nařídí jednání, na němž rozhodne. Podle jeho slov by to mohlo být v průběhu zimy,“ uvedla mluvčí správního soudu Sylva Dostálová.

Pochybení v kauze zpravodajců

Soudkyně Králová se s pražským městským soudem neshodla v kauze zpravodajců. Poté, co aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil jiný senát městského soudu její nestrannost a vytkl jí nelogické hodnocení důkazů. Věc proto loni v prosinci přidělil nové soudkyni. V dubnu letošního roku ji pak odvolací senát odebral i kauzu Čepra týkající se bývalého generálního ředitele Tomáše Kadlece a obchodního ředitele Alexandra Houšky.

Podle obžaloby oba porušili nevýhodnými transakcemi z roku 2005 povinnosti při správě cizího majetku a státnímu podniku způsobili škodu 156 milionů korun. Soudkyně Králová dvojici osvobodila, a to celkem třikrát - nejprve v roce 2013, poté o dva roky později a naposledy loni v září.

Nerespektování nadřízených soudů

Poslední z verdiktů zrušil pražský městský soud v dubnu, poslal věc zpátky na obvod k dalšímu projednání a nařídil výměnu soudce. Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová mimo jiné konstatovala, že soudní senát pod jejím vedením opakovaně nerespektoval rozhodnutí nadřízených soudů a "zcela ignoroval" i právní názor Nejvyššího soudu.

Kauzu takzvaných poslaneckých trafik, která vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, Králová nadále rozhoduje. Pražský městský soud na jaře zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. Poslední soudní jednání bylo 7. září. Dalších sedm jednacích dní soudkyně stanovila na období od října do prosince.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme