Pelikán opět dočasně zprostil funkce brněnského soudce Kozáka, je podezřelý ze zneužití pravomoci

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) opět dočasně zprostil funkce soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka. Uvedl to v pátek server Česká justice. Policie v polovině června soudce začala trestně stíhat a podezřívá ho ze zneužití pravomoci. Kozák řekl, že proti dočasnému zproštění funkce podá opravný prostředek.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Jan Kozák.

Soudce Jan Kozák. | Zdroj: čt24

"Soudce Kozák byl zproštěn funkce z důvodu trestního stíhání, které souvisí s výkonem jeho funkce soudce," řekla serveru mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Doplnila, že se tak stalo minulý týden.

"Mohu potvrdit, že se tak stalo, budu proti tomu podávat opravný prostředek," uvedl Kozák.

Měl jít do vězení, ale už nemusí. Exsoudce Jelínek kvůli chybě nakonec vyvázl s podmínkou

Číst článek

Policie zahájila trestní stíhání soudce poté, co obdržela souhlas s tímto krokem od prezidenta Miloše Zemana. Poskytl ho poté, co Nejvyšší správní soud na konci dubna zastavil se soudcem kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Možnou trestnou činnost soudce Kozáka spatřuje policie, konkrétně brněnská expozitura Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem a korupcí, ve stejné věci, pro kterou na soudce Kozáka podal předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek návrh na kárnou žalobu.

Kozák podle informací České justice už loni v září zjistil v jím vedeném insolvenčním spise přihlášku do řízení o oddlužení fyzické osoby, které vedla jeho kolegyně soudkyně Hana Hrstková. O celé věci učinil úřední záznam a věc předal příslušnému soudnímu oddělení.

Učinil tak ale chybným způsobem, který záhy napravil a o celé věci obratem informoval místopředsedy soudu, kteří s ním celou věc měli projednat. Na policii byl Kozák v této věci podle České justice poprvé podávat vysvětlení 21. března tohoto roku.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme