Nikulina poslal do USA jediný list. Podívejte se na Pelikánovo klíčové rozhodnutí

Se dvěma odstavci si vystačil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO v rozhodnutí, jímž souhlasil vyhovět žádosti Spojených států a vydal k trestnímu stíhání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Server iROZHLAS.cz strohý, ale klíčový dokument v nanejvýš citlivém mezinárodním případu získal. Je datován ke čtvrtku 29. března. Už v noci na pátek Nikulin odletěl za oceán.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodnutí o vydání Jevgenije Nikulina do USA.

Rozhodnutí o vydání Jevgenije Nikulina do USA. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sám Pelikán dokument okomentoval následovně: „Jde skutečně o rozhodnutí sui generis (svého druhu), které se v zásadě neodůvodňují, ty se jenom vydávají,“ popsal serveru iROZHLAS.cz. Na jednom listu je skutečně uvedeno pouze, že se ministr přiklonil k americké žádosti.

Odtajněná hra o Nikulina: peníze z Ruska měly zajistit lobbing u Pelikána

Číst článek

A následuje výčet paragrafů, podle nichž se Nikulin v USA údajně dopustil vniknutí do počítače, krádeže totožnosti nebo spiknutí. Server iROZHLAS.cz dokument získal a publikuje ho v plném znění.   

Česká policie zadržela Nikulina předloni v říjnu na základě amerického zatykače. O jeho vydání ale usilovalo také Rusko. Pelikán však nakonec vyhověl Spojeným státům: kvůli podezření z rozsáhlých kybernetických útoků na sociální sítě a počítačové systémy údajného hackera vydala Česká republika do USA minulý týden.

Ministr byl ke kroku rozhodnut několik týdnů předem, serveru iROZHLAS.cz řekl, že pouze vyčkával na splnění odkladových podmínek. "Jednak na rozhodnutí Ústavního soudu, jednak na rozhodnutí městského soudu o správní žalobě. Tam zákon stanoví, že musím čekat na rozhodnutí o správní žalobě," uvedl Pelikán.

Rusův advokát Martin Sadílek nicméně krok ministra kritizoval. Je podle něj nezákonný. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán měl podle Sadílka vyčkat na rozhodnutí o soudním přezkumu Nikulinovy žádosti o azyl. Soud ji sice pravomocně zamítl, ale Nikulin na rozhodnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, která má odkladný účinek.

Muži v USA hrozí víc než 30 let vězení a pokuta přesahující jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).

ogo, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme