Výroky o vyšetřování Čapího hnízda budou řešit poslanci. Jde o Pelikánův přešlap, myslí si Válková

Příští týden se má sejít sněmovní ústavně právní výbor, aby jednal o výrocích ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) k policejnímu postupu při vyšetřování kauzy Andreje Babiše (ANO). Výbor se sejde na popud poslance Jana Farského (STAN, za TOP 09), kterému se podařilo získat podpisy dalších sedmi členů.

Praha (Aktualizováno: 18:52 21. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán | Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Farský o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Jednání by se podle něj mohlo uskutečnit nejspíš ve středu. Pelikán řekl týdeníku Respekt, že policejní žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby.

Policie žádá Sněmovnu o souhlas s vydáním Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka? Jediným možným důvodem může být ovlivnění voleb, řekl Pelikán

Číst článek

Pelikán v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respekt řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity Babiše a Faltýnka právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ řekl.

Jediným možným důvodem podat žádost před volbami podle něj je ovlivnění hlasování. Pelikán však se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

Zpochybnění vyšetřování?

„Ministr spravedlnosti Pelikán zpochybnil nezávislé vyšetřování Čapího hnízda a postup policie v kauze týkající se Andreje Babiše označil za účelový,“ uvedl Farský jako důvod svolání schůze.

„Já jsem byl informován zástupcem svolavatelů panem poslancem Farským, že žádost byla odeslána. Shodli jsme se, že budeme hledat termín, který by umožnil účast většiny poslanců, pokud možno všech, i v prázdninovém čase,“ řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Termín chce svolat tak, aby vyhovoval koaličním i opozičním poslancům. „Určitě pana ministra pozveme, budu se snažit ten termín sladit i s ním,“ dodal.

Helena Válková a Robert Pelikán | Foto: Český rozhlas

Podle místopředsedkyně výboru Heleny Válkové (ANO) jde ze strany ministra Pelikána o netaktický přešlap. „Nemyslím si, že je to jediný možný způsob vysvětlení. Ale tento způsob se nabízí, protože je dva měsíce před volbami,“ řekla o jeho výrocích v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Demise? Divadelní gesto

Exministryně spravedlnosti Válková po Pelikánovi omluvu ani demisi žádat nebude. „To bych považovala za divadelní gesto,“ řekla Radiožurnálu. Podle ní by Pelikán měl ústavně právnímu výboru vysvětlit, jak to myslel.

„Já jsem z těch výroků byl naprosto šokován, já bych si jako ministr nikdy takové výroky nedovolil. Pan ministr se chová jako podnikový právník Agrofertu,“ uvedl naopak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Jiří Pospíšil, exministr spravedlnosti a současný europoslanec za TOP 09.

Ústavně právní výbor má 19 členů a podle jednacího řádu je jeho předseda povinen svolat schůzi výboru, pokud ho o to požádají alespoň dvě pětiny všech jeho členů. Na svolání má lhůtu 15 dnů. Pod žádost o svolání se podle Farského podepsali ještě poslanci Martin Plíšek (TOP 09), Bronislav Schwarz (ANO), Vlastimil Vozka (ANO), Marek Černoch (Úsvit), Stanislav Grospič (KSČM), Marek Benda a Pavel Blažek (oba ODS).

Ten článek vám zakazuju vydat

Číst článek

Na začátku budou muset přítomní členové schválit program mimořádného jednání. Výbor je podle jednacího řádu schopen se usnášet, pokud je přítomna přítomna alespoň třetina všech jeho členů.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už v pondělí Pelikána vyzval, ať svá slova vysvětlí. Pelikánovy výroky odsoudil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle Plíška jsou ministrovy výroky skandální a nepřijatelné. „Úplně jsem se vyděsil při jeho odpovědi, že po volbách bude vyšetřování policie zbytečnou prací,“ uvedl. Pelikán by měl podle něj rezignovat.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila pod Agrofert.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme