Server Ulož.to prohrál soud o stahování šesti českých filmů. Obává se, aby se rozsudek nestal precedentem

Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Ulož.to následně vydalo vyjádření, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblíbený film Pelíšky je na serveru Ulož.to v mnoha verzích | Zdroj: repro Ulož.to

Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.

Dilia zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se vedle Pelíšků týká snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S Čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven.

Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musí do 60 dnů od právní moci rozsudku zajistit, aby z něj veřejnost nemohla stahovat soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, které soud ve verdiktu vyjmenoval - například avi nebo mp4.

Spor o Pelíšky jsme neprohráli, tvrdí Ulož.to. Požadavek z rozsudku považuje za neproveditelný

Číst článek

Předseda odvolacího senátu Roman Horáček zdůraznil, že obdobnou povinnost lze i do budoucna uložit jen v případech, kdy bylo u konkrétních děl zjištěno porušování autorských práv.

Odmítl požadavek agentury na obecnější zákaz výskytu autorských děl na stránkách. Podle něj by totiž bylo nepřípustné uložit serveru povinnost kontrolovat obsah souborů, které na něj vloží uživatelé.

Právní zástupce agentury Dilia Rudolf Leška u soudu uvedl, že Ulož.to provozuje svou službu nelegálně a porušuje autorská práva, když umožňuje vyhledávání souborů podle jejich názvu a formátu.

„Obchodní model žalované (Ulož.to) je postavený na pirátství,“ prohlásil. „Kdokoliv hledá film nebo hudbu, může jít na tu službu a zaplatit si rychlejší stahování. Většinu svých příjmů má žalovaná z odměn za rychlejší stahování, zbytek je z reklamy,“ popsal.

Právník serveru Jan Krabec důrazně popřel, že by byla činnost Ulož.to v rozporu s nějakým právním předpisem.

Původní rozsudek pražského městského soudu, proti němuž podaly odvolání obě strany sporu, podle něj překročil mantinely českého právního řádu. Doplnil, že jeho potvrzení může být faktickým koncem svobodného internetu. Podle něj jde o zásah do práva na svobodu projevu a o cenzuru.

Nerozbitné skleničky známé z Pelíšků se skutečně vyráběly. Materiál je pětkrát pevnější než sklo

Číst článek

Společnost Ulož.to cloud ve vyjádření zaslaném napsala, že soud rozhodl v rozporu s národním i evropským právem. Rozsudek i přesto nazvala dílčím úspěchem.

„Soud dal jasně najevo, že odstranění obsahu z cloudových služeb má své hranice, musí být jasně odůvodněno a poskytovateli není možné ukládat obecný dohled,“ uvedla firma.

Vyjádřila také obavu, že rozsudek bude sloužit jako „snadno zneužitelný precedens“ proti on-line platformám a že se ho další žalobci mohou snažit zneužít pro šikanu ostatních služeb s možností vyhledávat uživatelský obsah, včetně například Facebooku. Dodala, že provoz služby Ulož.to se nezmění.

„I nadále budeme pracovat s internetem jako se svobodným prostorem, který si nemůže nárokovat žádná organizace na světě. Zároveň jsme připraveni, v rámci právních předpisů, nadále chránit data našich uživatelů,“ uzavřela firma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme