Nevydávala jsem žádné pokyny k přerozdělování dotací, vypověděla bývalá ministryně Valachová

Městský soud v Praze ve čtvrtek pokračuje v projednávání kauzy přerozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. „V žádném případě jsem nečinila v oblasti žádostí o dotace žádné pokyny v komunikaci,“ vypověděla před soudním senátem Kateřina Valachová, bývalá ministryně školství a svědkyně v tomto případě. Její svědectví vyslechli i obžalovaní Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová zasedla mezi delegáty s hlasem poradním a hosty na ochozu sálu Střelnice

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová zasedla mezi delegáty s hlasem poradním a hosty na ochozu sálu Střelnice | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já jako ministryně jsem v žádném případě nevydávala žádné pokyny, jak mají být investiční řízení řešeny,“ řekla Valachová. Její vyjádření je v rozporu s výpovědí bývalé náměstkyně a nyní obžalované Simony Kratochvílové.

Dotační kauza Pelty a Kratochvílové míří zpět na začátek, vrchní soud zrušil rozsudek

Číst článek

Ta v předchozích jednáních uvedla, že v rozdělování dotací byl chaos, který „kreativně vylepšovala“ právě tehdejší ministryně Valachová.

Někdejší poslankyně za ČSSD připustila, že při výjezdech do krajů se jí lidé ptali na dotační řízení, vždy ale jen ti neúspěšní. „Opravdu se stávalo, že u ukončených dotačních řízení se neúspěšní žadatelé dotazovali, proč nebyli úspěšní, kde pochybili,“ uvedla.

Osobní vztahy? ‚Rozhodně ne‘

Odmítla, že by měla s náměstkyní Kratochvílovou nějaký bližší osobní vztah. „Žádný osobní vztah jsem s ní neměla. Je lež, že jsme se znaly z Brna, žádné kamarádky z Brna, jak někdo šířil. Poznala jsem ji na Úřadě vlády,“ řekla před soudem. 

Jak ale Valachová uvedla, v té době jí jako státní zaměstnankyni naprosto důvěřovala. „Absolutně jsem jí věřila, že naplňuje veřejný zájem a hlídá ho, aby se neporušoval,“ reagovala na dotaz soudu.

V kauze sportovních dotací jsou obžalováni bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta nebo bývalá náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová.

Soud předloni Kratochvílové za zmanipulování dotací uložil 6,5 roku vězení, Peltovi vyměřil o půl roku kratší odnětí svobody. Oběma dal také peněžité tresty a tresty zákazů činnosti.

Podle tehdejšího rozsudku Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní a ovlivňoval ji v roce 2017 zejména při jejich schůzkách v odposlouchávaném bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. Odvolací senát ale následně tento verdikt zrušil a vrátil případ k doplnění dokazování.

Mestsky soud v Praze dnes vyslechne byvalou ministryni skolstvi z CSSD @Kateřina Valachová v pripadu manipulaci sportovnich dotaci. Vice na @Radiozurnal a @iROZHLAS.cz ve spolupraci s @KubantVit

09:07 – 02. 03. 2023

7 11

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme