Soud kvůli sportovním dotacím s Peltou a Janstou napodruhé začal. Kratochvílová opět nedorazila

Městský soud v Praze zahájil hlavní líčení v kauze rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými je bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, někdejší náměstkyně ministra školství Simona Kratochvílová a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Obžalovaná Kratochvílová opět nedorazila, ale soud vyhověl žádosti a bude probíhat v její nepřítomnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze zahájil hlavní líčení v kauze rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými je bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta (v bílé košili bez saka)

Městský soud v Praze zahájil hlavní líčení v kauze rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými je bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta (v bílé košili bez saka) | Foto: Eva Mikulka Šelepová | Zdroj: Český rozhlas

Tehdejší šéf fotbalu Miroslav Pelta a exnáměstkyně Simona Kratochvílová skončili před třemi lety kvůli ovlivňování dotací ve vazbě. Jsou obžalováni z toho, že ovlivňovali tok financí do sportu.

Jansta o rozdělování sportovních dotací: Jsem obžalovaný za to, že jsem na něco upozornil

Číst článek

Kriminalisté se domnívají, že si tak Pelta zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv. Kratochvílové dokonce platil byt v centru Prahy, kam docházel a kde dotace podle svého uvážení rozdělovali.

Oba dva vinu odmítají s tím, že jsou jejich nahrané hovory vytržené z kontextu. Pro Hospodářské noviny Pelta v rozhovoru prohlásil, že jeho problém je, že prostě mele a žvaní.

Kromě Pelty a Kratochvílové je obžalován i šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Ten podle obžaloby zařídil, aby unie, které je v kauze obžalovaná jako právnická osoba, získala peníze na úkor olympijského výboru.

Pelta přišel a zase odešel. Soud ohledně dotací na sport nezačal, chyběla exnáměstkyně Kratochvílová

Číst článek

Konkrétně Jansta v SMS zprávě náměstkyni školství Simoně Kratochvílové napsal, že „olympijský výbor je třeba pokrátit“. Jansta celou dobu vinu odmítá a říká, že je jeho prací lobbovat za to, aby jeho organizace měla co nejvíce peněz, a trestný čin v tom tak nevidí.

Na kauzu detektivové narazili, když začali vyšetřovat případ soudkyně pro Prahu 9 Sylvy Mašínové, která podivně rozhodla spor mezi rozhodčím a Peltovou pravou rukou Romanem Berbrem.

Na základě toho policie nasadila odposlechy na Peltu a pomalu se začalo ukazovat, jaký má vliv, třeba právě na náměstkyni Kratochvílovou, které radil, jak má dotace rozdělit, a také se jí svěřoval.

Markéta Chaloupská, Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme