Soud kvůli sportovním dotacím s Peltou a Janstou napodruhé začal. Kratochvílová opět nedorazila

Městský soud v Praze zahájil hlavní líčení v kauze rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými je bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, někdejší náměstkyně ministra školství Simona Kratochvílová a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Obžalovaná Kratochvílová opět nedorazila, ale soud vyhověl žádosti a bude probíhat v její nepřítomnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze zahájil hlavní líčení v kauze rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými je bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta (v bílé košili bez saka) | Foto: Eva Šelepová | Zdroj: Český rozhlas

Tehdejší šéf fotbalu Miroslav Pelta a exnáměstkyně Simona Kratochvílová skončili před třemi lety kvůli ovlivňování dotací ve vazbě. Jsou obžalováni z toho, že ovlivňovali tok financí do sportu.

Jansta o rozdělování sportovních dotací: Jsem obžalovaný za to, že jsem na něco upozornil

Číst článek

Kriminalisté se domnívají, že si tak Pelta zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv. Kratochvílové dokonce platil byt v centru Prahy, kam docházel a kde dotace podle svého uvážení rozdělovali.

Oba dva vinu odmítají s tím, že jsou jejich nahrané hovory vytržené z kontextu. Pro Hospodářské noviny Pelta v rozhovoru prohlásil, že jeho problém je, že prostě mele a žvaní.

Kromě Pelty a Kratochvílové je obžalován i šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Ten podle obžaloby zařídil, aby unie, které je v kauze obžalovaná jako právnická osoba, získala peníze na úkor olympijského výboru.

Pelta přišel a zase odešel. Soud ohledně dotací na sport nezačal, chyběla exnáměstkyně Kratochvílová

Číst článek

Konkrétně Jansta v SMS zprávě náměstkyni školství Simoně Kratochvílové napsal, že „olympijský výbor je třeba pokrátit“. Jansta celou dobu vinu odmítá a říká, že je jeho prací lobbovat za to, aby jeho organizace měla co nejvíce peněz, a trestný čin v tom tak nevidí.

Na kauzu detektivové narazili, když začali vyšetřovat případ soudkyně pro Prahu 9 Sylvy Mašínové, která podivně rozhodla spor mezi rozhodčím a Peltovou pravou rukou Romanem Berbrem.

Na základě toho policie nasadila odposlechy na Peltu a pomalu se začalo ukazovat, jaký má vliv, třeba právě na náměstkyni Kratochvílovou, které radil, jak má dotace rozdělit, a také se jí svěřoval.

Markéta Chaloupská, Eva Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme