Havlíček: Pokud byla dotace na linku na toasty neoprávněná, budeme po Penamu chtít peníze zpátky

  • Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu.
  • V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prohlásil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
  • Server iROZHLAS.cz v úterý informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností dotaci neproplatí. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní.
  • Penam patří do holdingu Agrofert, jenž současný premiér a předseda ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů. Firma se podle vyjádření mluvčího k vracení peněz nechystá.

Praha (Aktualizováno: 15:51 29. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Penamu nebyl podle Bruselu inovativní

Společnost Penam čerpala evropskou dotaci na stavbu nové linky pro továrnu v Herinku u Prahy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Havlíček v České televizi prohlásil, že rozhodnutí Bruselu ještě není definitivní. „Je tam možnost podání nějakého znaleckého posudku,“ nastínil.

100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení

Číst článek

„Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě.“

Agrofert trvá na unikátnosti

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka serveru iROZHLAS.cz řekl, že firma na unikátnosti linky trvá, stejně jako na tom, že nijak nepochybila.

Odkázal na dotační pravidla i ministerské kontroly. „Také jejich závěrečná kontrola potvrdila, že projekt byl celkově ‚bez závad‘,“ přiblížil.

„Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ dodal.

Dostálová vyčkává

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v týdnu serveru Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž Evropská komise dotaci na novou toastovou linku neproplatí. Vrácení peněz nicméně české úřady zatím nebudou vymáhat.

‚Boj‘ o 100 milionů na toasty Penam je definitivně u konce. Evropská komise dotaci neproplatí

Číst článek

Dostálová to odůvodnila tím, že zatím nemají oficiální překlad do češtiny a poté, co přijde, je tříměsíční lhůta na vypořádání se s podněty, které zpráva Evropské komise obsahuje.

Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá. Tím se termín opět prodlouží.

‚Neinovativní‘ projekt

Že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, podle bruselských úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišových zájmů zaslaném v říjnu do Prahy.

„Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsal Brusel.

České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit. Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu.

Pekárna Zelená Louka

Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér Andrej Babiš (ANO), později firmu vložil do svěřenských fondů. Spor Evropské komise s českými úřady kvůli dotaci pro Pekárnu Zelená louka server iROZHLAS.cz zmapoval ve zvláštním článku.

„Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ‚clean room‘ pro ultra čisté výrobní prostředí,“ vysvětlil mluvčí. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.

Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny.

Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme