Pendlerům vadí omezený režim na hranicích i testování na vlastní náklady. Plánují tak protestní akce

Vláda postupně uvolnila opatření na hranicích, ale drtivá většina hraničních přechodů zůstává uzavřená. Například do Rakouska a Německa mohou lidé jezdit nebo chodit pouze přes dvacet z celkového počtu padesáti hraničních přechodů. Policie je hlídá, jsou tedy stále neprostupné. Podle ministerstva vnitra záleží při jejich znovuotevření i na situaci v ostatních zemích. Lidé z hraničních měst režimu nerozumí a chystají protestní akce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod (ilustrační foto)

Do Rakouska a Německa mohou lidé jezdit pouze přes dvacet z celkového počtu padesáti hraničních přechodů | Zdroj: Profimedia

„Stejně tam policisté stojí, podívat se na test by pro ně neměl být problém,“ řekla Radiožurnálu paní Zuzana, která žije v Kraslicích a za normálních okolností ji dělí od práce v Klingenthalu pět kilometrů.

Hraniční přechod je ale stále uzavřený a oklikou se cesta prodlouží na sto kilometrů. „A k tomu stát ještě dvě nebo tři hodiny na hranicích. Nehodlám to podporovat,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany o nespokojenosti pendlerů s hraničním režimem

Hraniční přechod do Klingenthalu leží na konci Kraslic a za jeho otevření sepsalo dvě stě místních pendlerů dopis. Nezávislý starosta Kraslic Roman Kotilínek dopis přeposlal ministerstvům vnitra a zahraničí, protože mu to také nedává smysl. „Stále trvá argument, že nejsou personálně schopni zajistit jeho kontrolu,“ uvedl.

Protestní akce

Radiožurnál proto požádal o stanovisko ministerstvo vnitra. „Překračovat státní hranice lze pouze na vybraných hraničních přechodech. Znovuotevření ostatních přechodů závisí na vývoji epidemiologické situace a na okolních státech,“ reagoval mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Pendlerům se nelíbí ani řada dalších omezení - především povinné testování na covid-19 na vlastní náklady. Podle informací Radiožurnálu tak 1. května plánují výstražnou protestní akci na hraničním přechodu Folmava.

„Testy samy o sobě nechceme, stát si je od nás vynucuje. Na jednu stranu si sami navyšují státní rozpočet, miliardy létají vzduchem, a z nás budou tahat posledních pár korun,“ uvedl předseda sdružení Pendleři bez hranic Jan Prúha.

Vybrané hraniční přechody do všech okolních států uzavřela policie 14. března, přes hranicí pendlují za prací zhruba padesát tisíc lidí.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme