Nejasné vládní nařízení komplikuje pendlerům testování na covid-19 a ukončení karantény
Pendleři, tedy přeshraniční zaměstnanci, se v důsledku aktuálních vládních opatření ocitli v paradoxní situaci. Po příjezdu do České republiky musí okamžitě do karantény. Když se ale chtějí otestovat na covid-19, aby mohli zpátky za hranice do práce, tak na test nesmí právě proto, že jsou v karanténě. Pro Radiožurnál někteří z nich popsali, jak situaci řeší.
Hlava XXII je název populární knihy Josepha Hellera, ale označení se vžilo i pro situace, které nemají kvůli různým úředním zmatkům řešení. A v jedné takové jsou právě teď podle některých oslovených hygieniků čeští pendleři.
Nejasné vládní nařízení komplikuje pendlerům testování na covid-19 a ukončení karantény. Natáčel Ľubomír Smatana
„V pátek jsem přijel z Německa, volal jsem na hygienu. Řekli, že přesně nevědí, ale že se zřejmě otestovat můžu a že to prověří. V pondělí jsem volal znovu a to už mi řekli, že na test nemůžu, protože jsem v karanténě,“ popisuje Aleš Ondra z jižní Moravy několikadenní telefonický maraton, během kterého se ptal i na ministerstvu vnitra i na resortu zdravotnictví.
Situace, která vyplývá z vládního nařízení, je totiž tak nejasná, že k ní na různých místech přistupují příslušní experti rozdílně.
„Do karantény nemusíte, pokud předložíte negativní test maximálně čtyři dny starý,“ odpověděl Ondrovi poradce pro občany na ministerstvu zdravotnictví. Ondra test nemá, a tak musí do karantény a z té se nedostane. Do práce do Německa se tedy vrátit nemůže.
Pendlerům vadí omezený režim na hranicích i testování na vlastní náklady. Plánují tak protestní akce
Číst článek
„Opatření to neumožňují. Je to v procesu řešení. My to musíme dělat lege artis (v souladu se zákonem, pozn. red.) a bohužel není možné opustit karanténu. Jednáme o tom s ministerstvy,“ hodnotí situaci ředitel Krajské hygienické stanice v Brně David Křivánek.
Jeho kolega, ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš, považuje výklady příslušných ministerstev za nejednoznačné. „Já bych pendlerům rád pomohl, ale legálně se z karantény dostat nelze.“
České švejkování
Někteří pendleři ale Hlavu XXII obešli českým švejkováním. Například další z nich se vrátil v pondělí z Německa a poradil se se svým praktickým lékařem. Ten se rozhodl, že jeho karanténu ukončí, a poslal ho na test.
„Když to říká doktor, co bych to řešil. Měl jsem sice strach, protože zrovna byla policejní akce, že mě někde zastaví. Nakonec to bylo úplně v pohodě. Ani jsem nestál frontu, sestřičky byly milé a výsledek budu znát do 24 hodin,“ říká muž, který si přál zveřejnit jen jméno Honza, ale redakce jeho totožnost zná.
Lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat z Česka. Mění se i pravidla pro pendlery
Číst článek
Radiožurnál požádal o stanovisko ministerstvo zdravotnictví s dotazem, zda se může pendler v karanténě nechat otestovat. Odpověď tiskového oddělení nevylučuje ani jednu možnost.
„Občan ČR nastupuje povinné 14denní karanténní opatření. Pokud v průběhu těchto 14 dní podstoupí test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, karanténa se ukončuje v souladu s vydaným rozhodnutím KHS či poskytovatele zdravotních služeb,“ odpovědělo ministerstvo.
Podle informací Radiožurnálu o nejasném vládním nařízení jednají hygienici s premiérem a ministrem zdravotnictví. Po čtvrtečním zasedání vlády zřejmě oznámí výsledek.