Pendlerům svítá naděje na jednodušší život

Takzvaným pendlerům, tedy lidem, kteří denně dojíždějí za prací přes hranice svítá naděje na snadnější život, alespoň pokud bydlí blízko hranic s Rakouskem. Poslanci ve Vídni se totiž chystají po více než třech letech otálení potvrdit už podepsané dohody o práci v pohraničí. Lidé, kteří mají trvalé bydliště v pohraničí, do práce dojíždějí jen pár kilometrů za hranice Rakouska a denně se přes hranici také vrací zpátky domů, budou moci získat pracovní povolení bez zbytečných byrokratických překážek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod Guglwald | Foto: čro čb

Rakouská sněmovna má dnes ratifikovat dohody, které zmírní byrokracii takzvaným pendlerům. Vysvětluje jihočeský hejtman Jan Zahradník. "Žádost o to povolení pracovat v příhraniční oblasti budou moci podávat u nás na Úřadě práce a oni to za ně vyřídí. Bude to velké zjednodušení ale popravdě řečeno ti lidé, kteří tam už chtěli pracovat, ti už tam pracují, jen to pro ně bude znamenat navození určité jistoty a určité snadnosti."

Denně dojíždí za prací do Rakouska odhladem několik stovek českých občanů. Práci v Rakousku tak našly například zdravotní sestry. Vedoucí personálního oddělení nemocnice v Linci paní Swarzbauerová s nimi má dobré zkušenosti. "Já mohu hovořit pouze o těch, které pracují v naší nemocnici, a ty mohu jen doporučit. Jsou naprosto rovnocenné našemu zdravotnickému personálu. Po jejich nástupu si musí českou maturitu doplnit o naši nostrifikaci, což je dáno ze zákona a jejich nutnost bude platit ještě 7 let po vstupu vaší země do Evropské unie. Odborné znalosti českých zdravotních sester pracujícících u nás jsou velmi dobré ovšem v závislosti na znalosti němčiny."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme