Oprava za stamiliony nebo zdroj náhradních dílů? České dráhy řeší osud havarovaného pendolina

České dráhy by měly ještě tento měsíc rozhodnout o osudu vlaku pendolino, který havaroval loni v létě v Bohumíně. Informaci serveru zdopravy.cz Radiožurnálu potvrdil člen představenstva společnosti Jiří Ješeta.

Bohumín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pendolino se v Bohumíně srazilo s posunovací lokomotivou

Strojvedoucí při nehodě zemřel, pět lidí utrpělo zranění | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Podle něj se souprava zpátky na železnici už možná nevrátí. Důvodem jsou především vysoké náklady na opravu, které by mohly přesáhnout 200 milionů korun. Vlak by v takovém případě posloužil na náhradní díly. Rozhodnutí padne podle Ješety v řádech týdnů.

„Propočty právě probíhají. Hraniční částka je mezi 200 a 250 miliony korun. Finální nabídku od společnosti Alstom dostame až 21. února. Do té doby nejsme schopni definitivně rozhodnout,“ řekl Ješeta.

Při nehodě loni v červnu projel strojvedoucí pendolina návěstidlem zakazujícím jízdu a srazil se s posunovací lokomotivou. Podle policistů byl pod vlivem alkoholu. Strojvedoucí při nehodě zemřel, pět lidí utrpělo zranění. Odhad škody byl 200 milionů.

České dráhy vypravují podle Jiřího Ješety celkem pět souprav pendolino ze sedmi. V polovině roku ale z železnice zmizí další - a to zhruba na tři čtvrtě roku kvůli plánované montáži bezpečnostního systému ETCS.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme