Pendolino začne jezdit mezi Prahou a Děčínem

České dráhy začínají psát novou kapitolu. Na zkušební jízdu z Prahy do Ústí nad Labem se dnes vydal rychlovlak Pendolino. Na Pendolino čekali na ústeckém hlavním nádraží nejen železničáři, ale i novináři a veřejnost. Vlak dorazil v půl dvanácté a po 12. hodině odjel do Prahy. Pro cestující ostatních spojů byl rychlovlak velkým překvapením. Rychlovlak zůstal ve stanici celých 20 minut. aby si ho mohli prohlédnout i ti, kteří se v něm nemohli svézt z Prahy. Prvními cestujícími byli totiž odborníci a novináři. Ti se mohli předvědčit nejen o technických kvalitách soupravy, ale i o nadstandardním vybavení interiéru, a to i ve druhé třídě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už za rok by to mohl být

Už za rok by to mohl být | Foto: Jan Rosenauer

Pendolina budou mezi Prahou a Děčínem zatím jezdit ve zkušebním provozu. S cestujícími by měla najet 50 tisíc kilometrů než budou nasazena do běžné mezinárodní přepravy. Zatímco dnes se do Ústí nad Labem svezli jen odborníci, už zítra může na pražském Masarykově nádraží v 10:26 nastoupit veřejnost. Pro ty, kteří se chtějí svézt i zpátky, vyjíždí Pendolino z Děčína ve 13:57. Jízdné je stejné jako u ostatních rychlíků.

Generální ředitel Českých drah Petr Kousal Radiožurnálu řekl, že vlak zůstává v testovacím provozu a nemusí být na uvedených spojích nasazen vždy. "Zahajujeme pravidelný povoz pouze na jednom páru vlaků mezi Prahou a Děčínem, protože je to ve schvalovacím procesu a po každé jízdě musíme měřit a zkoumat. Bude pravidelně jezdit dopoledne do Děčína a v poledne zpět."

Potrvá několik měsíců než Pendolino najezdí 50 tisíc kilometrů. Kdy začne vlak jezdit v běžném provozu? "Předpokládáme, že vlaky budou jezit od nového jízdního řádu, zhruba za rok, a to na trase, kterou jsme předpokládali vždy, tedy mezi Berlínem a Vídni a případně i s ramenem do Bratislavy."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme