Peníze na krytí nákladů arbitráže jsou na zvláštním účtu

Ministerstvo financí uvolnilo milión dolarů, které má Česká republika zaplatit společnosti CME jako náklady stockholmského arbitrážního sporu. Peníze převedlo na účet své právní kanceláře, kde zůstanou až do vyřešení žaloby proti průběhu arbitráže. Podle tiskové mluvčí ministerstva financí Jany Vargové má uložení částky předejít zabavování českého majetku v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

V této souvislosti zrušil ministr kultury Pavel Dostál svůj zákaz z konce října vyvážet z republiky vzácná kulturní díla ve vlastnictví státu, aby je CME nemohla nechat v zahraničí zabavit jako náhradu za náklady arbitráže.

Arbitrážní tribunál v případě v Nizozemsku registrované společnosti CME versus ČR rozhodl, že Česko porušilo dohodu o vzájemné ochraně investic mezi ČR a Nizozemskem. Republika je tak povinna CME odškodnit vyplacením spravedlivé tržní ceny její investice do televizní stanice Nova. CME, vlastník České nezávislé televizní společnosti, ji odhaduje nejméně na 500 miliónů dolarů (asi 18,5 miliardy korun). Výše odškodnění má být stanovena během druhé fáze arbitráže.

Milan Kopp, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme