Peníze na lyžařské mistrovství světa v Liberci mizejí bůhví kde

Desítky milionů korun byly v souvislosti s přípravou sportovišť pro pořádání nadcházejícího mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci utraceny v rozporu s dohodnutými pravidly. Takové je zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařský areál ve Vesci u Liberce | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři dospěl k závěru, že došlo k podvodu, úvěrovému podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku. NKÚ kontroloval víc než jednu miliardu vydaných korun a našel problematické využití mnoha desítek milionů.

Vedení NKÚ předalo závěry kontroly státnímu zastupitelství. Státní zástupci teď na základě podnětů od kontrolorů prověří hospodaření s penězi při úpravě sportovišť pro mistrovství světa lyžařů v Liberci, které začne už tuto středu.

Podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala prověřovali roky 2006 a 2007, částečně i rok 2008. Ze zprávy vyplývá, že selhalo jak ministerstvo školství, tak vedení města Liberce a Technické univerzity v Liberci. Šampionát se měl původně obejít bez finanční pomoci státu, nakonec ale z veřejných rozpočtů získal téměř dvě miliardy korun.

Dohnal říká: "Nedostatek kontrolní činnosti se projevil v tom, že byly propláceny faktury za práce, které vůbec nebyly provedeny, za dodávky materiálu, který dodán nebyl. Investoři a ministerstvo školství se naprosto spolehli na externí dodavatele nebo na firmy, které si na kontrolu faktur najali. Nezabývali se tím, jestli informace, které od těchto firem dostávají, jsou vůbec pravdivé."

Ministerstvo školství se navíc podle šéfa NKÚ Dohnala odklonilo od původních závazků: "To, co je doloženo v kontrolních protokolech se týká několika desítek milionů korun, kde prokazatelně práce provedeny nebyly nebo byly fakturovány dodávky, které ve skutečnosti nenastaly. Prodloužení kontrolní akce vedlo k tomu, že řada záležitostí byla provázena jevem, který se dá nazvat jako zpětné přefakturování. Faktury byly dodatečně dodavatelům vraceny a přepisovány.

O penězích pro liberecké lyžařské mistrovstí jsme mluvili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme