Peníze na opravu kostela v Černošíně nezmizely, jsou na účtu farnosti

Kauza údajně zneužité sbírky na opravu kostela v Černošíně na Tachovsku bude mít zřejmě šťastný konec. Rozčarované věřící přijel do Černošíma osobně uklidnit plzeňský biskup František Radovský. Interiér kostela se skutečně bude opravovat. Kostelník, který kauzu odstartoval, se ale i nadále cítí podvedený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel v Černošíně na Tachovsku | Foto: Google Maps

Mnoho let sbírali věřící v Černošíně na Tachovsku peníze na opravu interiéru svého kostela. Když minulý týden kostelník Jan Filipčík požádal kněze Jiřího Hájka, aby za vybraných půl milionu korun nechal kostel opravit, dozvěděl se, že peníze už na účtu nejsou a že je farnost použila na jiné účely.

Rozčarovaný kostelník odevzdal knězi klíče od kostela a celou záležitost začalo prošetřovat plzeňské biskupství. Dnes do Černošína přijel sám biskup František Radkovský, mimořádně tam sloužil mši a pak se sešel s nesvářenými stranami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v černošínském kostele sledoval reportér Lukáš Milota

Biskup Radkovský přivezl výsledky zevrubné kontroly účetnictví farnosti Černošín. Konstatoval, že byť kostelník Jan Filipčík tvrdí, že byl s farářem dohodnutý, že vybrané peníze půjdou na opravu kostela, podle kněze a biskupství neprobíhala žádná účelová sbírka na opravu kostela.

Jde o peníze, které se vybraly při bohoslužbách, a za ty pak farnost platila provoz kostela, elektřinu, pojištění a drobné opravy. Novou informací je, že na účtu farnosti Černošín zůstalo kolem 330 tisíc korun. Peníze tedy nezmizely.

Podle zprávy jednoho internetového serveru církev za peníze ze sbírky pořídila pozemky. Podle biskupství je to však naprostý nesmysl. Církev sice pozemky nakoupila, ale z peněz za dvě prodané farní budovy. Informaci, která se objevila v médiích, biskupství označilo za lež, která ublížila mnoha lidem.

Věřící v Černošíně se opravy vnitřku kostela dočkají, na tom se dnes zúčastněné strany dohodly. Vnitřní omítky jsou opadané, vlhké a plesnivé, je tedy v první řadě potřeba kostel vysušit a odvodnit.

Dnes už bývalý kostelník Jan Filipčík v Černošíně | Foto: Lukáš Milota

Stavební technik z biskupství navrhne, co udělat nejdříve a jak kostel opravit. Pak zřejmě dojde i na samotnou opravu omítek. Plášť kostela je opravený už několik let, teď se čeká právě na opravu interiérů.

Kostelník Jan Filipčík je však i nadále přesvědčený, že ho kněz Jiří Hájek podvedl. Spor se teď zřejmě z finanční roviny přesunul spíše do mezilidského sporu.

Biskupství na žádost věřících zvažuje výměnu kněze, do Černošína by musel dojíždět farář z některé okolní farnosti. V tom případě se prý možná vrátí i kostelník Jan Filipčík, který se o kostel staral do minulého týdne celých 26 let.

Lukáš Milota, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme