Peníze na ovlivňování svědků musely jít od Zadeha, řekl soudce, když poslal perského podnikatele do vazby

UVNITŘ DOKUMENT. Změny výpovědí byly v jeho prospěch, musely od něj jít i "finanční prostředky svědkům". S touto úvahou pracoval soudce Aleš Dufek, když poslal do vazby podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Ten měl podle nového obvinění spolu s dalšími komplici vytvářet falešné důkazy proti svědkovi z jeho kauzy. Na úplatky měly jít podle detektivů sta tisíce korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh (vlevo)

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh (vlevo) | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Jak konkrétně se perský podnikatel na ovlivňování svědků podílel, policie zatím neupřesnila. Zadeh se hájí tím, že skupinu pro výrobu falešných důkazů a znevěrohodnění vyšetřovatelů organizovat nemohl, neboť byl v té době ve vazbě.

Jenže soudce Aleš Dufek, který na začátku prosince rozhodoval o jeho nové vazbě, o jeho možném podílu na případné trestné činnosti nepochyboval.

"(Zadeh) svými pokyny řídil (dalšího) obviněného, který jednak vystupoval jako hlavní řídící osoba a jednak sám taková jednání po předchozí domluvě s obviněným Zadehem realizoval, a to tak, že sám, nebo prostřednictvím spoluobviněných."

"Pokud byly předávány finanční prostředky svědkům jako odměna za změnu jejich výpovědí, jednalo se bezpochyby o finanční prostředky obviněného Zadeha, kdy právě v jeho prospěch měly být změněny tak, aby se tento vyvinil z trestné činnosti," stojí v desetistránkovém usnesení, které má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici. Celý si ho můžete přečíst v galerii dokumentů.

Skupina kompliců měla podle soudu vyrábět důkazy v jeho zájmu, a proto podle soudce Dufka "není sebemenší důvod, aby peníze a priory poskytoval kdokoli jiný z obviněných z vlastních prostředků", doplnil Dufek, aniž by chtěl předjímat výsledek celého trestního řízení.

Tlačit na svědky

Detektivové zadrželi celkem šest osob - v čele se Zadehem-, které měly podle státního zástupce pracovat jako organizovaná skupina. Obvinění si vyslechl perský podnikatel, dva advokáti, policista a další dvě osoby pro ovlivňování svědka a křivé obvinění.

U vazebního zasedání ale Zadeh popřel, že by na svědky tlačil. Také podle jeho mediálního poradce Jana Jetmara se jedná o „účelovou a vykonstruovanou věc“, která má údajně hned několik cílů.

„Jeden je pomstít se panu Zadehovi za to, že podává trestní oznámení a stěžuje si na bezpráví, které se mu děje. Dále pokus zlomit ho, případně lidi kolem něj, aby policie získala přiznání, která by byla v (Zadehův) neprospěch, protože nic takového zatím nemá. A za třetí je to pokus znemožnit nebo maximálně omezit jeho obhajobu,“ vyjmenoval Jetmar.

Zadehovi říkali 'pán'. Svědkovi chtěl přišít kšeftování s drogami, píšou policisté

Číst článek

Jeho klient se prý s dalšími obviněnými v nové kauze ani nezná, některé měl poznat údajně až po návratu z vazby. Tedy v době, kdy už měl mít podle detektivů zločineckou skupinu zorganizovanou.

„Detektivové zatím nepředložili a neřekli, jakým způsobem mohl pan Zadeh z vězení tuto skupinu organizovat. Pokud toto spojení neexistuje, nemohl být organizátorem žádné skupiny, bez ohledu na to, co dělala,“ doplnil ještě Jetmar.

Na to, že je svědek, který měl výpověď změnit, nevěrohodný, prý Zadehovi obhájci upozorňují už od roku 2014. „Ty (změněné) výpovědi měly primárně sloužit lidem, kteří je udělaly, případně jejich okolí, nikoli panu Zadehovi,“ uvedl Jetmar.

Zadehovi lidé podle policie svědkovi nabídli 30 tisíc eur. Love dostane na ruku, psali si

Číst článek

Státní zástupce už dříve na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu odmítl věc blíže komentovat (psali jsme ZDE).

Všech šest obviněných poslal soudce Dufek nakonec do vazby. U Zadeha se kromě pokračování v trestné činnosti obával také útěku, ačkoli za své propuštění v minulosti složil kauci ve výši 150 milionů korun. Zázemí i finance pro život v zahraničí by podle soudce pro Zadeha nebyl problém.

„Z hlediska jazykového by pro něj adaptace v zahraničí byla zjednodušena,“ stojí v závěru usnesení soudu.

Zadeh má české občanství od roku 2009. Před Krajským soudem v Brně se nyní spolu s dalšími 14 lidmi zpovídá z daňových úniků v hodnotě 2,5 miliardy korun. Skupina měla stát ošidit na daních, když podle obžaloby skrze falešná daňová přiznání dovezla do Česka v letech 2012 až 2013 miliony litrů pohonných hmot. Zadeh vinu od počátku popírá. Z vazby v tomto případu se dostal na kauci 150 milionů korun.

Soud poslal Zadeha do vazby by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme