Peníze pro vysoké školy máme, oznámil Pilný. Ministerstva našla v rezervách devět miliard

Ministerstva po výzvě premiéra z minulého týdne našla v rezervách devět miliard korun. Na zvýšení rozpočtu vysokých škol proto peníze budou, řekl ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO. Nemyslí si ale, že bude moct uvolnit 4,5 miliardy korun, které vysoké školy požadovaly. Koaliční strany hovoří o třech miliardách.

Praha (Aktualizováno: 9:05 18. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto)

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Těch 4,5 miliardy určitě reálné není, ale nějaké zvýšení tam samozřejmě bude,“ řekl ministr financí Ivan Pilný. Poznamenal také, že dva úřady výzvu premiéra nevyslyšely. Čtvrtinu rezerv prý neposkytl ani Úřad vlády.

„Dva úřady odmítly participaci, státní hmotné rezervy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také Úřad vlády k mému překvapení nesplnil úkol," uvedl Pilný.

Učitelům vzrostou po volbách platy, shodla se koalice. Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

Číst článek

O navýšení financí pro vysoké školy v pondělí stejně jako minulý týden přišly před Strakovu akademii žádat zhruba dvě desítky doktorandů.

Happening s názvem Stokrát slíbit - jednou splnit? se konal po půl osmé ráno, kdy ministři začali přicházet na jednání.

S hesly „Mgr. Žebrák" nebo „Ing Chudák" chtěli mladí vysokoškolští pedagogové upozornit na nízké platy doktorandů a sliby vládní koalice na zlepšení situace ve školství.

Částka vybraná z rezerv by mohla být podle ministra školství Stanislava Štecha z ČSSD nakonec i vyšší než devět miliard. Počká si prý ale na konečnou debatu o rozpočtu. Myslí si ale, že peníze se nakonec najdou.

Chtěl by ale, aby tomu tak bylo i v příštích letech. Vláda by se podle něj měla zavázat k růstu procenta na školství z hrubého domácího produktu, jak je tomu u armády. Štech zároveň podpořil požadavky doktorandů, jejichž stipendium v současnosti činí 7500 korun.

Kolik nakonec dostanou vysoké školy?

O navýšení financí pro vysoké školy má v pondělí jednat tripartita. O rozpočtu pak bude kabinet definitivně rozhodovat za týden. Na růstu prostředků pro vysoké školy se koalice zatím nedohodla.

„Samozřejmě ty požadavky jsou oprávněné, já vidím reálně částku o něco nižší než 4,5 miliardy, ale rozhodně musíme vysokým školám navýšit rozpočet. Je neudržitelné, aby vysoké školy měly rozpočet, jako měly před deseti lety," řekl před časem vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

S navýšením již dříve souhlasil také premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Byl bych rád, kdyby to navýšení činilo v příštím roce aspoň tři miliardy korun. Myslím, že by to zhruba pokrývalo potřeby, které vysoké školy v tuto chvíli mají," poznamenal.

Zvýšení prostředků pro vysoké školy podporuje také exministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Vzhledem k jejich dlouhodobé stagnaci považuje požadavky rektorů za oprávněné. Kolik by ale univerzity měly dostat, předseda ANO neupřesnil.

Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

V kapitole ministerstva školství navrhuje Pilný na příští rok 161 miliard korun, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Rozpočet školství by se měl dál odvíjet právě od růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami korun.

Kvůli růstu platů ve veřejném sektoru navýšil Pilný pro příští rok příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun proti červnovému návrhu.

Kvůli nespokojenosti s platy vstoupily odbory do stávkové pohotovosti. Chtějí v ní zůstat, dokud vláda o růstu platů nerozhodne. Na protesty jsou připraveny i vysoké školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme