Penny Market musí stáhnout z prodeje nebezpečné rozinky. Kvůli vysokému obsahu ochratoxinu

Rozinky z Penny marketu obsahují nebezpečný toxin, varuje zákazníky zemědělská a potravinářská inspekce. V rozinkách byl víc než třikrát překročený limit ochratoxinu, který produkují plísně. Inspekce nařídila prodejci výrobek stáhnout z prodeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balení rozinek obsahující nebezpečný ochratoxin | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Konkrétně jde o půlkilové balení rozinek značky ENSA s minimální trvanlivostí do 31. července příštího roku.

Laboratorní rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost látky ochratoxin A, uvedla to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Jde o mykotoxin produkovaný plísní rodu Aspergillus, který má v případě konzumace nežádoucí dopad na lidské zdraví.

Za hlavní zdroje ochratoxinu A v potravinách jsou pokládány obiloviny, výrobky z obilovin, vepřové maso, vnitřnosti a masné výrobky z krve. Obsažen může být rovněž ve víně, které bylo vyrobené z hroznů napadených plísněmi, zejména ve víně z jižních zemí.

Výrobcem potraviny je slovenská společnost Encinger SK se sídlem v Bratislavě.

„Inspekce nařídila prodejci, aby neprodleně stáhnul tuto šarži z tržní sítě, a zahájí s ním správní řízení o uložení pokuty. Vzhledem k tomu, že se jedná o potravinu nebezpečnou, je možné ukládat pokutu až do výše 50 milionů korun," informoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

„Kontrolované osobě bylo dále nařízeno provést laboratorní analýzu u dalších šarží dané potraviny, a to na vlastní náklady," dodal.

Denisa Šindlerová, ama Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme