Výběr z médií: nový stavební zákon, spolupráce Penty s exšéfem StB i úbytek hmyzu a zvířat v české krajině

V českých médiích se ve středu dočtete, že nový stavební zákon bude podle ministerstva vnitra výrazně dražší. Informuje o tom Mf Dnes. V české krajině chybí hmyz i zvířata. Podle Hospodářských novin proto desítky tisíc lidí v petici žádají šetrnější zemědělství. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední Zpráva o životním prostředí dává úbytek hmyzu i zvířat v Česku za vinu intenzivnímu zemědělství. Ilustrační foto | Foto: Nicolas Barbier Garr | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Deník N

Investiční skupina Penta stále spolupracuje s posledním šéfem StB Alojzem Lorencem. Píše to Deník N. Podle něj firma využívá speciální šifrovací algoritmus, který Lorenc navrhl. Jako bývalý šéf komunistické Státní bezpečnosti byl v roce 1993 odsouzen na čtyři roky vězení za zneužití pravomoci a omezování osobní svobody. Podle Penty není Lorencova minulost důležitá.

Vnitro po kritice couvlo. ‚Nechtěné‘ zabezpečení proběhne u části IT systémů, náklady budou třetinové

Číst článek

Mf Dnes

Nový stavební zákon bude podle ministerstva vnitra výrazně dražší. I přes předpoklady by mohl vyjít až na desítky miliard korun. Píše o tom Mf Dnes. Vnitro vychází ze studie, kterou si nechala zpracovat Rada vlády pro veřejnou správu. Podle ní návrh zákona nepočítá s některými nutnými výdaji. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon navrhlo, ale závěry studie odmítá.

E15

Americké právní kanceláře zpochybňují okolnosti, za kterých skupina PPF přebírá společnost CME, která vlastní i tuzemskou televizi Nova. Píše o tom deník E15. Pozastavují se nad cenou akcií společnosti CME. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera totiž za akcie nabízí jen lehce přes 4,5 dolaru, tedy zhruba 106 korun. Podle právníků je to nepřiměřeně málo. Akcionářům CME proto radí, aby hájili svoje práva i třeba v podobě žalob.

Kellnerova společnost PPF koupila televizi Nova. Obchod ji stál zhruba 48 miliard korun

Číst článek

Hospodářské noviny

V české krajině chybí hmyz i zvířata. Desítky tisíc lidí proto v petici žádají šetrnější zemědělství, informují Hospodářské noviny. Od první poloviny 80. let ubyla v Česku třetina všech ptáků. Poslední Zpráva o životním prostředí to dává za vinu intenzivnímu zemědělství, které je závislé na těžké mechanizaci a chemických postřicích.

Právo

Antimonopolní úřad se začal zabývat dodávkou pancéřových oken pro ministerstvo obrany, píše středeční Právo. Resort si objednal okna pro obrněná vozidla Iveco u německé firmy GuS. Zakázku za víc než 80 milionů korun ale podle deníku získala německá firma přes dva prostředníky a nevypsalo výběrové řízení. Resort v tom problém nevidí.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme