Obviněný Haščák se vzdal výkonných pozic v Pentě. Úřady rozhodnou, zda bude ve vyšetřovací vazbě

Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák má za sebou noc v policejní cele. Jeden z nejvlivnějších slovenských oligarchů, jehož slovenská policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz, se s ohledem na situaci vzdává všech výkonných pozic ve skupině. Zůstává ale jejím spolumajitelem. Úřady během středy rozhodnou, jestli Haščák bude ve vyšetřovací vazbě.

Bratislava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haščák se vzdává všech výkonných pozic v Pentě. | Zdroj: Profimedia

Haščákovy výkonné funkce přebere Brit Iain Child, který se stal spolumajitelem Penty v listopadu 2010. Předtím působil v Deloitte Central Europe na pozici senior partnera. V Pentě má na starosti hlavně investice v Primabance a ve společnosti Fortuna Entertainment Group.

V bratislavském sídle Penty desítky policistů zároveň podnikly rozsáhlou razii. Penta Haščákovo obvinění i policejní zásah potvrdila a označila je za neopodstatněné.

Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Policie nejnovější vývoj zatím nekomentovala.

Slovenská policie obvinila generálního exprokurátora. Podle ní schovával Kočnerovi nahrávku z kauzy Gorila

Číst článek

„Chci ubezpečit všechny naše zaměstnance, obchodní partnery a zákazníky, že naše skupina je stabilní,“ uvedl Child.

Na výkonném řízení skupiny Penta sa podílejí další tři spoluvlastníci. Jsou jimi Marek Dospiva, řídící partner Penta Real Estate, Jozef Oravkin, zodpovědný za Privatbank, část realitních projektů na Slovensku a za investice skupiny ve společnosti Slovalco, a Eduard Maták, který zodpovídá za investice ve zdravotnictví.

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Momentálně působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích.

Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme