Penzijní reforma prošla 1. čtením, opozice ji možná zruší

Penzijní reforma má ve sněmovně za sebou první kole projednávaní. Poslanci ji po šestihodinové diskuzi propustili i přes odpor levice do druhého čtení. Norma mimo jiné zavádí takzvaný druhý pilíř, kde si lidé budou moci spořit na individuální účty u soukromých penzijních společností. Sociální demokraté se ještě před hlasováním snažili vládu přesvědčit, aby reformu důchodů změnila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.7.2011

Poslanecká sněmovna 13.7.2011 | Foto: Filip Jandourek

Obě strany se sešly ve formátu tři lídři ČSSD a tři zástupci koaličního kabinetu krátce po poledni. Zhruba po půlhodině jednání ale bylo jasno. Vláda ze zavedení druhého pilíře neustoupí.

„Ten druhý pilíř bohužel zaplatí všech 10 miliónů obyvatel České republiky prostřednictvím zdražení potravin a léků, protože se zvýší DPH, zvýší se daně,“ tvrdí šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O penzijní reformě mluvili ve večerních Ozvěnách dne ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a místopředseda ČSSD Michal Hašek

Ten také vládě znovu vzkázal, že pokud jeho strana vyhraje příští volby, reformu penzí zásadně změní. Toho se ale premiér Petr Nečas nebojí. „Něco jiného je v rámci voličských hlasů něco slibovat a něco jiného je to potom v reálných ekonomických podmínkách dělat.“

Obě strany se ale shodly, že budou dále jednat o úpravách některých parametrů reformy. Dokázaly se například dohodnout na zřízení expertní skupiny, která bude řešit transformaci třetího pilíře nebo penzijní plány pro těžce pracující.

„Je reálná diskuse o nastavení parametrů. My jsme se shodli na tom, že budeme společně diskutovat o nastavení třetího pilíře, diskusi zahájíme na expertní úrovni, abychom dosáhli takového nastavení systému, které bude dlouhodobě a trvale udržitelné,“ potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Proti schválení penzijní reformy nebyla jen ČSSD ale také komunisté. I těm soukromé fondy vadí. „Protože nikdo neumí zaručit, že za 20 let bude takový fond ještě existovat,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek je ochotný ustoupit v parametrických úpravách, na druhý pilíř si ale sáhnout nedá. „Země, které se stoprocentně spolehly pouze na průběžný státní důchodový systém, jsou země jako Řecko, Portugalsko, Itálie a Španělsko,“ varoval Kalousek.

Reformu kritizují NERV i ČNB

Místopředseda ČSSD Michal Hašek si váží toho, že schůzka vůbec proběhla. Kritika ale podle něj nepřišla jen od opozice.

„Ona přišla už v předchozích dnech také od expertů vládní rady NERV a dokonce i od České národní banky. ČNB upozornila, že druhý pilíř se podle její analýzy vyplatí jen nejbohatším,“ upozornil Hašek.

Podle ekonoma společnosti Partners Pavla Kohouta nemá současná česká reforma ve světě obdobu. Bojí se také, že nové penzijní fondy vůbec nevzniknou.

„Je otázka, jestli vůbec nějaké nové penzijní fondy vzniknout, protože zákon je tak nešťastně napsaný, že se v podstatě nikomu nevyplatí penzijní fond založit,“ myslí si Kohout.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme