Pernes bude i přes námitky řídit Ústav pro studium totality

Ústav pro studium totalitních režimů změní 1. dubna ředitele. Na místo Pavla Žáčka nastoupí i přes protesty historik Jiří Pernes. Tomu je vytýkáno zamlčení některých událostí z minulosti, například studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z kritiků je i předsedkyně rady Ústavu Naděžda Kavalírová, která dnes odmítla podepsat Pernesovo jmenování. Změnila ale jednací řád tak, že dekret mohla podepsat Petruška Šustrová.

„A protože paní předsedkyně rady požadovala ještě další vysvětlení a říkala, že jí to brání v podepsání jmenovacího dekretu, a většina rady nechtěla paní předsedkyni odvolat, tak navrhla změnu jednacího řádu,“ vysvětlila Šustrová.

Místo předsedkyně tak mohl jmenování podepsat pověřený člen rady. „A podpisem jsem byla pověřená já, takže jsem podepsala jmenovací dekret. Pan Pernes byl celému řízení přítomen, stejně jako dosavadní ředitel Žáček, který zítra končí,“ dodala Šustrová.

Část zaměstnanců se proti Pernesovi postavila

Někteří zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů se proti novému řediteli Jiřímu Pernesovi postavili. Vadila jim jeho minulost – kromě studia večerní univerzity marxismu-leninismu, pak hlavně výroky, které údajně zlehčují komunistický puč v únoru 1948.

Jiřího Pernese také od roku 1984 vedla Státní bezpečnost jako takzvaného kandidáta tajné spolupráce. Pernes tvrdí, že o své evidenci nevěděl a tajná policie ho ani neoslovila, aby se stal jejím agentem.

O tom ovšem rada podle místopředsedy rady ústavu Patrika Bendy věděla. "O této skutečnosti jsme se už bavili přímo při výběrovém řízení, byť nám ji pan Pernes v životopise také neuvedl," poznamenal Benda.

Alice Kottová, Jana Gulda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme