Perníková srdce budou reprezentovat Česko na královské svatbě v Británii

Dvě perníková srdce ze Vsetína už brzy odcestují poštou do Velké Británie. Studentky Střední odborné školy Josefa Sousedíka vytvořily filigránsky zdobené pečivo jako svatební dar pro prince Williama a Kate Middletonovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perníková srdce ze vsetínské střední odborné školy, která ozdobí svatbu prince Williama a Kate Middletonové | Zdroj: ČTK

Srdce velká asi jako jídelní talíř zdobily dvě studentky zhruba týden. „Určitě se zdokonaluji, potřebuji pořád s perníky dělat, protože když je dlouho nekreslím, tak vyjdu ze cviku,“ říká letošní vítězka světové soutěže cukrářů v Lucembursku Marie Kolínková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil redaktor Českého rozhlasu Roman Verner

Její kolegyně Aneta Malčíková ještě nemá výuční list, ale jemné krajkoví z bílé polevy umí na výbornou. „Zdobím od prváku, kdy jsme se to učili. Potom jsem zdobila perník na soutěž jako dekoraci a nějaké menší perníčky. Dělala jsem to celý týden, dvě až čtyři hodinky denně,“ říká učnice.

Na jednom uměleckém díle se k sobě vinou stylizované holubičky, druhé tvoří složitá krajka vlasových čar polevou a monogram snoubenců. Jestli se perníková srdce dostanou svatebčanům v jejich velký den přímo do rukou však není zcela jisté.

„Máme kontakt s ambasádou, určitou cestu máme dojednanou a paní velvyslankyně o tom ví. Jestli to dostane princ William a Kate u svatební hostiny nebo před svatební hostinou nemůžeme ale stoprocentně vědět. Spíš si myslím, že jakmile zásilka dojde, tak bude důkladně prověřena a bude předána dodatečně,“ upozorňuje pedagožka Jaroslava Londová.

Zatím jsou ale sladkosti v dřevěných kazetách jedinými vyslanci Česka na královskou slavnost. Představitelé státu se k oslavě sňatku připojí pouze symbolicky na britské ambasádě. Ale i tam má vsetínská škola své želízko v ohni. Diplomaté si oficiálně objednali sto kusů menších srdíček jako dárky pro své hosty.

Lenka Rafaelová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme