Policie obvinila strojvedoucího, který podle ní zavinil nehodu u Perninku. Hrozí mu až deset let vězení

Police obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti osmadvacetiletého strojvedoucího vlaku, který loni 7. července bez povolení dispečera vjel na trať u Perninku a způsobil podle závěrů policie vážnou nehodu. Jeho vlak se vzápětí srazil s protijedoucím vlakem a při srážce dva lidé zemřeli a 24 dalších se zranilo. Za pochybení hrozí strojvůdci až desetiletý trest, informovala ve středu krajská policejní mluvčí Eva Valtová.

Karlovy Vary (Aktualizováno: 10:11 23. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaků u obce Pernink. Záchranářům práci komplikuje nepřístupný terén.

Ke srážce vlaků došlo 7. července 2020 | Zdroj: HZS Karlovarského kraje

„Při prověřování případu bylo zjištěno, že osmadvacetiletý muž jako strojvedoucí osobního vlaku po dojetí do stanice v Perninku na jednokolejné železniční trati neměl bez vážného důvodu splnit povinnosti uložené mu jízdním řádem a vnitřním předpisem provozovatele dané dráhy,“ popsala Valtová.

Po tragické srážce vlaků České dráhy vyvinuly mobilní aplikaci, která má pomáhat předejít dalším nehodám

Číst článek

Při odjezdu ze stanice podle vyšetřování neohlásil odjezd dispečerovi a nepočkal, až přijede protijedoucí vlak ze stanice Nové Hamry.

Na začátku letošního roku dospěla Drážní inspekce, která tragickou nehodu vyšetřovala, k závěru, že příčinou nehody bylo právě pochybení strojvůdce vlaku.

K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Ke stejnému závěru došla už dříve Správa železnic.

Škoda 25 milionů

Nehoda u Perninku se stala v těžko přístupném místě a vyžádala si mimořádné nasazení všech složek záchranného systému, včetně vrtulníku letecké záchranné služby, a to i z Německa.

Záchranářům pomáhali také místní, kteří poskytovali zraněným první pomoc a přenášeli je z těžce přístupného terénu. Vlaky, které jely v době nárazu rychlostí asi 50 kilometrů v hodině, se čelně střetly, přičemž jedna ze souprav se nárazem posunula asi o 12 metrů.

V obou vlacích cestovalo 33 lidí včetně personálu. Kromě dvou mrtvých si nehoda vyžádala devět středně a těžce zraněných a 15 lidí se zranilo lehce. Způsobená celková škoda byla odhadnuta na částku přesahující 25 milionů korun.

Po nehodě České dráhy vyčíslily škodu na 20 milionů, aktuálně odhady přesahují částku 25 milionů korun | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme