Za střet vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí vlaku. Vjel na trať bez povolení

Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera. V závěrečné zprávě zveřejněné ve čtvrtek se tak inspekce shoduje s vyšetřováním Správy železnic. K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Při nehodě dva lidé zemřeli a 24 lidí se zranilo.

Pernink (Karlovarsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera | Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Nehoda se stala 7. července, když se nedaleko Perninku srazily dva protijedoucí osobní vlaky.

Po tragické srážce vlaků České dráhy vyvinuly mobilní aplikaci, která má pomáhat předejít dalším nehodám

Číst článek

„Na základě provedeného šetření došla Drážní inspekce k závěru, že bezprostřední příčinou mimořádné události bylo pochybení strojvedoucího osobního vlaku Os 17113 jedoucího z německého Johangeorgenstadtu v dopravně D3 Pernink, který nesplnil své povinnosti, tedy neohlásil se dirigujícímu dispečerovi a bez jeho souhlasu nedovoleně odjel na trať, po níž přijížděl osobní vlak Os 17110 z Karlových Varů,“ uvádí inspekce v závěrečné zprávě.

Ke stejnému závěru dospěla Správa železnic. Případem se zabývá i policie.

Drážní inspekce v závěrečné zprávě také doporučila Drážnímu úřadu přijetí opatření, která by zvýšila bezpečnost na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy, kde není zabezpečovací zařízení.

Na takových opatřeních už pracuje ministerstvo dopravy i samotné České dráhy. Státní podnik už krátce po nehodě představil aplikaci, která má varovat strojvůdce v případech, že by se na koleji mohl srazit s jiným vlakem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme