Peroutka nebyl antisemita, říká jeho vnučka. Dovolává se k Nejvyššímu soudu

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky za výroky Miloše Zemana, který novináře opakovaně označil za autora článku Hitler je gentleman. Omlouvat se naopak nemusí například za tvrzení, že byl Peroutka fascinován nacismem. Terezie Kaslová v rozhovoru pro Český rozhlas řekla, že se ji rozhodnutí soudu hluboce dotklo. Podává proto dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Paní Kaslová, cítíte úplnou satisfakci?

Ne, protože mě sice velmi potěšilo, že už druhý soud rozhodl o tom, že prezident nemluvil pravdu, když přisuzoval Peroutkovi autorství neexistujícího článku Hitler je gentleman, ale moje žaloba měla další dva body a ty soud odmítl.

Vy se s tím rozhodnutím smíříte? Jaký bude váš další postup?

Já se s tím nesmířím. Mně se dokonce rozhodnutí soudu hluboce dotklo, a proto jsem se po poradě s právním zástupcem panem doktorem Vyskočilem rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou

V textu omluvy nefiguruje prezident, za dehonestující výroky se omlouvá Česká republika. Neměl to být podle vás Ing. Miloš Zeman?

Bohužel na inkriminované konferenci, kde prezident Zeman pronesl projev, jehož součástí byly věci, které mi vadí a kvůli kterým je podaná žaloba, nevystupoval Ing. Miloš Zeman, ale prezident Miloš Zeman. Protože prezidenta nemůžeme žalovat, tak podle zákonů této země musí být žaloba podaná, jak je – tedy na kancelář prezidenta republiky.

Jak na vás celá kauza, která se táhne půl druhého roku, působí? Co jste si z ní pro sebe vzala?

Já jsem si z ní vzala to, že si člověk nemá nechat líbit věci, které se ho dotýkají, i když je vysloví prezident země.

Upřímně mně trochu překvapilo, že se prezident nebyl schopný omluvit, protože by nemuselo dojít k žádnému soudu, nemusely by být žádné právní tahanice. Velmi by mě potěšilo, kdyby prezident země, ve které žiji, byl schopen sám uznat chybu a říct, promiňte, lituji toho, spletl jsem se. Ostatně je to velmi lidské, mýlit se.

Hrad se musí omluvit vnučce novináře Peroutky za Zemanův výrok o Hitlerově gentlemanství

Číst článek

Dá se na tom všem najít něco pozitivního? Například, že všechen ten rozruch vzbudil u určité skupiny lidí zájem o myšlenky a osobnost Ferdinanda Peroutky?

To může být jistou útěchou. Samozřejmě bych byla raději, kdyby mého dědečka, který se nemůže sám bránit, nikdo neurážel.

Jak vidíte své šanci s odvoláním?

To si vůbec netroufám hodnotit. Žaloba byla velmi jednoduchá: pan prezident říkal, že Peroutka byl fascinován nacismem a dokládají to dva jeho texty – o andělech a Hitler je gentleman. Soud uznal, že Hitler je gentleman neexistuje. U druhého článku soudce uznal, že také neexistuje. Ten článek ale opravdu existuje, je všude k mání, jen ho nenapsal Peroutka.

Já jsem si víc než jistá, že Peroutka nacismem fascinován nebyl. Ostatně strávil v koncentračních táborech šest let. Nebyl ani antisemita, což se mu u soudu trochu přičítalo. Spousta jeho přátel byli židé, jeho dcera byla poloviční židovka, jeho manželka byla židovka.

Český rozhlas zval do vysílání i zástupce prezidentské kanceláře. Mluvčí na žádost ale nereagoval a kancléř prezidenta se omluvil s tím, že se vyjádří až po páteční poradě s právníky.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme